„Hallom azokat, akik változásról beszélnek, és megértem őket” – hangsúlyozta Medvegyev. – Minden aktív állampolgárnak meg kell adnunk az esélyt, hogy részt vehessen a politikai életben.”
A tervezett változtatások között szerepel, hogy már 300 ezer aláírás összegyűjtése után lehet indulni az elnöki tisztségért, a parlamentből kimaradt pártok jelöltjei számára pedig 100 ezerre csökken ez a szám. Emellett egyszerűbbé válik a pártbejegyzés, az orosz régiók felében a nyilvántartásba vételhez már 500 támogató is elég lesz. Medvegyev erősítené a szavazók és a képviselők közötti kapcsolatot, ezért a jelenlegi pártlistás rendszer helyett 225 választókerületben közvetlenül választatná a törvényhozókat, ami a parlamenti helyek felét érinti. Az elnök elvetné azt a rendelkezést, amely bizonyos számú aláíráshoz köti egy jelölt indulását az alsóházi és a regionális választásokon.
Az elnök emellett egy államtól független tévécsatorna létrehozását javasolta. A tüntetők gyakran bírálták a médiát egyoldalúsága miatt, mivel az szinte tudomást sem vett létükről. Medvegyev azt is megígérte: keményen lecsap a korrupcióra, valamint javasolta, hogy az átláthatóság jegyében a tisztségviselőket kötelezzék főbb kiadásaik nyilvánosságra hozatalára.
Új választás nem lesz
A tervezett lépések elmozdulást jeleznek az ellenzék követeléseinek irányába, azonban Medvegyev nem beszélt a tüntetők legfontosabb kéréséről, a parlamenti választások újbóli kiírásáról. A december 4-i voksolás után – amelyet Putyin pártja, az Egységes Oroszország nyert meg –, rég látott nagyságú tömeg, több tízezer ember vonult utcára az állítólagos választási csalások ellen tüntetve.
Arkagyij Dvorkovics, a Kreml gazdasági szakértője szerint a javaslatokat a következő napokban terjeszthetik a duma elé. Medvegyev elmondta, hogy a tervezett változtatásokra Putyin is rábólintott. Ugyanakkor a választási rendszer átfogó reformja csak a 2012-es elnökválasztás után esedékes. A várakozások szerint az elnöki tisztséget újból Putyin veszi át.