Rendkívüli állapotot hirdettek

A perui Cajamarca tartomány lakossága 11. napja tiltakozott a tervezett bányaberuházás ellen.

BL
2011. 12. 05. 12:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai Newmont bányatársaság többségi tulajdonában álló Yanacocha társaság a perui kormány kérésére és az utóbbi napok eseményeinek hatására a múlt hét elején felfüggesztette a Conga-projekttel összefüggő tevékenységeket mindaddig, amíg a vállalat és a civil társadalom tárgyalások útján megállapodásra jut, s kialakítja az „átláthatóságon és tiszteleten alapuló kapcsolatot”. A tiltakozó megmozdulások azonban nem csillapodtak.

Humala elnök a 11. napja tartó tiltakozó megmozdulások miatt vasárnap rendkívüli állapot kihirdetésére kényszerült, amelynek rendelkezései hétfőn lépnek életbe, s 60 napig érvényesek. A perui elnök rögtön azt követően döntött így, hogy kormányfője, Salomón Lerner beismerte: a hét órán át folytatott tárgyalások ellenére kudarcot vallott a párbeszéd kísérlete a helyi hatóságokkal és vezetőkkel, akik a bányaprojekt elleni sztrájk oldalán állnak.

A Yanacocha a Limától 850 kilométerre északra fekvő Cajamarca tartományban akar megnyitni egy arany- és rézbányát. A 4,8 milliárd dolláros óriás beruházás egyik következményeként fel kell áldozni egy, a tengerszint felett 3600 méter magasban fekvő tavat is. A projekt ellenzői attól tartanak, hogy a tervek szerint 2014-től működő bánya katasztrofális hatással jár az ivóvízkészletre. A rendkívüli száraz időjárás miatt Cajamarcában már három hónapja korlátozzák a vízfogyasztást.

A lakosság tüntetésekkel és útlezárásokkal tiltakozik a bánya ellen. Az elmúlt héten két helyen – a pusztulásra „ítélt” tónál és a bánya közelében – összecsaptak a tüntetők és a rendőrök, aminek következtében legalább tíz ember sebesült meg.

A perui bányaipar termékei 60 százalékát exportálja, ez az ágazat a gazdaság alapköve, de egyben a társadalmi és környezetvédelmi konfliktusok fő forrása. A Conga-projekt keretében 8,9 millió uncia aranyat tervez kitermelni a Yanacocha társaság 19 év alatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.