Nagy a kockázata, hogy a lépés nyomán ismét kiéleződnek a politikai és vallási feszültségek Irakban, ráadásul egy különösen kényes időszakban: az utolsó amerikai harcoló alakulatok ugyanis épp a hét végén hagyták el az országot. Az Irakíja állami tévécsatorna hétfőn bemutatott egy felvételt, amelyen néhány férfi azt állította, hogy ők Hasemi testőrei s hogy az alelnök hivatalától pénzt kaptak gyilkosságok végrehajtásáért. Azt nem sikerült ellenőrizni, hogy valóban Hasemi testőreiről van-e szó.
Az alelnök jelenleg Kurdisztánban van, az ország északi részének autonóm körzetében, amelynek saját kormánya és biztonsági erői vannak. Megfigyelők mindenesetre emlékeztetnek rá, hogy Hasemi szunnita, míg a kormányt vezető Núri al-Máliki síita politikus. Ráadásul Hasemi az Iraki Blokkhoz tartozik, egy olyan tömörüléshez, amely csak hosszas egyeztetések nyomán volt hajlandó koalícióra lépni Máliki pártjával, s a két tömörülés között az elmúlt napokban megromlott a viszony.
Núri al-Máliki vasárnap egyik helyettesének elmozdítására kérte fel a parlamenti képviselőket, miután a Szaleh al-Mutlak miniszterelnök-helyettes mögött álló Iraki Blokk felfüggesztette parlamenti tevékenységét tiltakozásul Núri al-Máliki túlzott hatalomkoncentrációja miatt. Szaleh al-Mutlak egyenesen kilátásba helyezte a Blokk minisztereinek visszavonását, amennyiben al-Máliki nem enyhít a hatalomkoncentráción, s az erőszakszervezetek irányításába nem vonja be a szunnitákat.

Cserpes Laura: „Abban a pillanatban egy perc alatt váltam felnőtté”