Becsapódott az űrszonda

A meghibásodott Fobosz-Grunt orosz űrszonda darabjai a Csendes-óceánba zuhantak magyar idő szerint 19 óra tájban. A katasztrófavédelem közleményben tudatta, hogy nincsen szükség óvintézkedésekre.

LM
2012. 01. 15. 18:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az orosz védelmi minisztérium közlése szerint az űrszonda el nem égett darabjai a chilei Wellington-szigettől mintegy 1250 kilométerre nyugatra csapódtak az óceánba. Az orosz űrkutatási hivatal (Roszkoszmosz) egy korábbi prognózisában az Atlanti-óceán szerepelt a becsapódás helyeként. Ugyanakkor az Orosz Föderáció budapesti nagykövetségére hivatkozva a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) azt közölte az MTI-vel, hogy a világűrből visszatérő Phobos-Grunt űrszonda az Atlanti-óceán középső részén belépett a Föld légterébe, a műtárgy szétrobbanását követően a zuhanó darabok az észak-afrikai partok és Spanyolország irányába szóródnak szét.

Nincs szükség óvintézkedésre

A Hír TV információi szerint a katasztrófavédelmet egyelőre nem értesítették becsapódásról. A szóvivő korábban nem zárta ki, hogy a szonda egyes darabjai Magyarországon csapódnak be, de ilyen esetről egyelőre nem érkezett jelentés. A katasztrófavédelem 20.15-kor közleményt adott ki, melyben leírják: Magyarország területén a Phobos-Grunt űrszondával kapcsolatban további óvintézkedésre nincs szükség.

Földbe csapódott misszió

A Phobos-Grunt (Phobos-Talaj) űrszondát november 9-én Zenit hordozórakétával juttatták Föld körüli pályára Bajkonurból, hogy talajmintát vegyen a Mars nagyobbik holdjáról, a Phobosról, és azt a Földre szállítsa. Eddig ismeretlen okokból azonban a szonda automatikája nem reagált a hajtómű-indítási parancsokra, így Föld körüli pályán ragadt, nem tudott kilépni a bolygóközi térbe.

A sikertelen orosz kísérlet ötmilliárd rubelébe került Oroszországnak, a misszióra 15 évig készültek, az eszköz számos értékes berendezést vitt magával, súlya 13 és fél tonna volt. A Földre visszatért, az alsó légkörben el nem égett darabok a feltételezések szerint valószínűleg nem haladták meg a 200 kilogrammot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.