Elrabolták a munkásokat

A SUNA jelentése szerint a kiszabadítottak jó egészségi állapotban vannak, és biztonságba helyezték őket.

TK
2012. 01. 30. 7:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A SUNA jelentése szerint a kiszabadítottak jó egészségi állapotban vannak, és biztonságba helyezték őket. A többiek sorsáról egyelőre nem közöltek információt.

Az emberrablási akció nemzetközi jogot sért – idéz az eset kapcsán a Hszinhua hírügynökség egy szudáni kormánytisztviselőt, aki a Szudáni Népi Felszabadító Mozgalmat (SPLM) és a dél-szudáni kormányt teszi felelőssé a történtekért. A kartúmi hivatalos jelentések szerint a támadás során ártatlan helyi civileket öltek meg.

A Dél-Kordofán tartományban útépítésen dolgozó kínaiak elrablásról szóló kínai sajtójelentések arról számolnak be, hogy a munkásokkal minden kapcsolat megszakadt. A térség tavaly június óta állandó harcok színtere.

Az SPLM állítása szerint a kínaiakat csak a saját biztonságuk érdekében vitték el a mozgalom fegyveresi, miután összecsaptak a szudáni kormányerőkkel. A Kínában megjelenő tudósítások viszont emberrablásról szólnak. A China Daily című napilapban megszólaltatott kutató szerint nem kizárt, hogy a felkelők a kormánnyal folytatott alkudozásukban akarják felhasználni a foglyokat túszként.

Szudán és az alig egyéves új állam, Dél-Szudán viszonyát rendezetlen viták terhelik, elsősorban a délről érkező olaj szállításának ellentételezéséről. Miután a közelmúltban az északiak olajat foglaltak le a szállításért cserébe, Dél-Szudán a termelés felfüggesztésével fenyegetőzött.

Kína régóta jó kapcsolatokat ápol a szudáni vezetéssel, viszont a dél-szudáni olajmezők legnagyobb befektetője, vállalatai infrastrukturális beruházások kivitelezői. 2011-ben a kínai olajimportnak a szudáni és dél-szudáni export mintegy 5 százalékát adta. Kína a stabil politikai körülményekben érdekelt, és igyekszik a kontinens leghosszabb polgárháborújának egykor szembenálló feleit diplomáciai úton is a megállapodás felé terelni. A konfliktus közepette pedig a kínai cégek és üzleti partnerek törvényes jogainak védelmére szólított fel.

A legfelsőbb kínai politikai vezetés negyedik embere, Csia Csing-lin (Jia Qinglin) a legutóbb a hétvégén találkozott Omar Haszan el-Besir szudáni elnökkel Addisz-Abebában, az Afrikai Unió csúcsértekezletének alkalmával. A megbeszélésen vélhetően szóba került az is: Peking szeretné, ha a délről érkezett és Kínába tartó olajat Kartúm nem tartaná vissza. A Port-Szudán kikötőben ugyanis 2,2 millió tonna olaj rekedt bent, mert a szudáni kormány így próbál nyomást gyakorolni újdonsült déli szomszédjára, amely egyelőre híján van a szállító- és feldolgozókapacitásoknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.