Geert Wilders, a jobboldali populista Szabadságpárt vezetője a lehetséges panaszok között felsorolta a „kellemetlenség okozását”, a környezet szennyezését vagy a „nyomulást” a munkapiacon. A portál létesítését azzal indokolta, hogy korábban senki sem tett feljelentést, mert úgy vélte, hogy úgysem történik semmi. A PVV viszont megígérte, hogy a jelentéseknek következményei lesznek.
A holland koalíciós kormányt kívülről támogató PVV kezdeményezését a kormánypártok egyelőre nem kommentálták. Mark Rutte miniszterelnök azzal indokolta passzivitását, hogy nem dolga a pártok álláspontjait kommentálni, és különben is, az ügyben azért sem illetékes, mert a kisebbségi kormány európai uniós ügyekben nem kötött megállapodást a PVV-vel. „Jól együttműködünk a PVV-vel, de nem az Európát érintő területen” – idézte Ruttét a Volkskrant holland napilap pénteki internetes kiadása.
Az Európai Bizottság pénteken közölte, hogy tud a honlapról és az általa kiváltott nemzetközi tiltakozásokról, és hétfőn érdemben is állást foglal majd. Egyelőre a lengyel, a bolgár és a román kormány tiltakozott Wilders honlapja ellen. A szerda óta működő portálon a be- vagy feljelentő e-mail címét kell megadni, és választhat a felsorolt panaszok között: háborgatás, zaj, parkolás, részegeskedés, züllöttség és állásvesztés – utóbbinál a munkakörre is rákérdeznek. A portálon lapszemle is olvasható, idézetek a kelet- és közép-európaiak által elkövetett bűncselekményekről vagy egyéb, általuk okozott „kellemetlenségekről”. Eddig 14 ezren tettek bejelentést, de köztük gúnyolódok, a PVV-t támadók is vannak.
Hollandiában becslések szerint mintegy 250-300 ezer kelet- és közép-európai bevándorló él, akiknek zöme a 2004-es, illetve 2007-es EU-bővítést követően érkezett az országba.

Újabb csapás érte a rács mögött ülő Kiss László óbudai polgármestert