Ismert: hétfőn hoznak döntést az euróövezeti országok pénzügyminiszterei (Eurogroup) a Görögország támogatására szánt újabb nemzetközi hitelprogramról – jelentette be Jean-Claude Juncker, a miniszteri csoport elnöke szerdán Brüsszelben.
Erről Mihaélisz Hriszohoidisz fejlesztésügyi miniszter beszélt Frankfurtban újságírók előtt. A PASZOK álláspontját azzal támasztotta alá, hogy Görögországnak most mindenekelőtt stabilitásra van szüksége, nem pedig újabb politikai bizonytalanságra. Egyúttal elismerte, hogy a többi politikai erő – elsősorban a konzervatív Új Demokrácia – ragaszkodik az áprilisra tervezett parlamenti választások megtartásához.
Friss felmérések szerint a két hónap múlva esedékes voksolás jelentősen átrajzolhatja a görög belpolitika térképét. A Sky tévécsatorna és a Kathimerini napilap körkérdése alapján a PASZOK-ra a választópolgároknak mindössze 8 százaléka adná a szavazatát. (A párt két éve még 44 százalékkal nyerte a választásokat.) Örök riválisa, az Új Demokrácia 31 százalékot kapna. A Demokratikus Baloldal 18, a kommunisták 12,5, a Baloldali Koalíció 12 százalékra számíthat. A nacionalista LAOSZ-nak öt, a Zöldeknek 3,5, a jobboldali radikálisoknak 3 százaléknyi szavazat jutna.
A görög államfő után egy volt külügyminiszter is kikérte magának a külső beavatkozást Görögország majdani kormányának összetételébe. Dora Bakojánisz visszautasította a német pénzügyminiszter szerdai kijelentését, miszerint egy olaszországihoz hasonló szakértői kormány „opció lehetne Athén számára is”. „Nem visz bennünket előre, ha Schäuble úr akarja megmondani nekünk, milyen kormányuk legyen a görögöknek” – hangsúlyozta a volt miniszter csütörtökön a Deutschlandfunk rádiónak nyilatkozva. „A német politika az ilyen kijelentésekkel a kommunisták és a szélsőjobb malmára hajtja a vizet” – fogalmazott Bakojánisz.
Mint hozzátette, a görögök megértik a külföldi partnerek bizalmatlanságát, utóbbiak viszont nem méltányolják kellően, hogy a takarékossági csomagterv elfogadásával a görög politikusok roppant nehéz döntést hoztak. Görögország népének el kell készítenie a házi feladatát, ám a görögök népe „büszke nép„. „Azt akarjuk, hogy tisztelettel viszonyuljanak hozzánk, elvégre megérdemeljük” – hangoztatta a volt külügyminiszter.