A magyarok „imádnak” tudományos, ipari és matematikai újítóikról beszélni, és a jelek szerint most előkerült egy „új magyar úttörő”, a világ legrosszabbul fizetett jegybankárja – állt a Financial Times felzárkózó térségi blogrovatának (beyondbrics) írásában. A londoni gazdasági napilap cikke – amelyet Kester Eddy budapesti tudósító írt – felidézte, hogy Simor András MNB-elnök felajánlotta: havi 1 forintért hajlandó dolgozni, ha ez elősegíti az EU-val az ő fizetésének csökkentése körül kialakult vita megoldását. Ha Orbán Viktor miniszterelnök Simor fizetésének csökkentésénél megáll, „azt még megúszhatta volna”. Orbán azonban „tovább nyomult”, egészen addig a pontig, hogy az EU végül kivonult az új EU/IMF-hitelcsomag előzetes tárgyalásairól. A cikk idézte az Eurasia Group nevű elemzőcéget, amely szerint Simor lépése „ügyes húzás”, mivel felfedi, hogy Orbán MNB-ellenes fellépései nem tartalmi, hanem politikai indíttatásúak – vélte a lap.
A liberális osztrák Der Standard budapesti tudósítója, Gregor Mayer szerint „a Horthy-korszak hangulatát” akarják visszaállítani a Parlament épülete előtt. Horthy Miklós bemutatása után megjegyezte a szerző, hogy „bírálók szerint a tér felújítása fideszes állásfoglalások egy sorozatába illeszkedik, amelyekből az derül ki, hogy nem tekintenek kritikusan erre az időszakra”. Bírálók emellett úgy vélik, az átépítés a magyar történelem baloldali és „republikánus” személyiségeire való emlékezés kioltására irányul. Ezzel összefüggésben megjegyezte, a József Attila-szobor ügyében mindenesetre még nincs végleges döntés.
A Lidové Noviny című cseh konzervatív napilap hasábjain Bohumil Dolezal cseh politológus Magyar uniós lecke című kommentárjában bírálta a cseh sajtót. Rámutatott, hogy bár korábban számos, a mai magyar politikát bíráló anyagot közöltek, észre sem vették az újságírók Martonyi János prágai látogatását, illetve Karel Schwarzenberg cseh külügyminiszter nyilatkozatát, amely szerint a magyarok nem engednék meg a demokrácia megkérdőjelezését országukban. Hasonló módon, alig írtak Petr Necas kormányfő Magyarország melletti kiállásáról. A neves politológus úgy vélte: legitim dolog fenntartásokat megfogalmazni a mai magyar kormány politikájával szemben, s indokolt esetben legitim dolog a gazdasági szankciók bevezetése is. „Nyíltan szólva azonban »disznóság«, hogy a magyar kormány politikájával kapcsolatos fenntartások abban nyilvánuljanak meg, hogy szinte eltitkoltan és kitérő utakon gazdasági szankciókat vezetnek be ellene. Nem vagyok euroszkeptikus és nem szeretem az EU–KGST összehasonlításokat. Nem tudok azonban szabadulni attól a gondolattól, hogy ezek bolsevik eljárások. Az EU a KGST-től eltérően, remélem, megreformálható, csak valakinek a reformok érdekében igyekezetet is ki kell fejtenie. A cseh kormány ebben a konkrét kérdésben igyekszik, de többé-kevésbé illegalitásban teszi ezt. A cseh média nagy része ignorálja a kormányt. Miért?” – zárja kommentárját Dolezal.

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben