Egyre többen maradnának távol a szavazástól

Minél közelebb kerül Szlovákia a márciusra kitűzött parlamenti választásokhoz, annál kisebb a lakosságnak a voksoláson való részvételi szándéka.

PR
2012. 02. 20. 9:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az újság által megrendelt felmérés eredményei szerint 46,7 százalék azoknak a választóknak az aránya, akik eldöntötték, hogy részt vesznek az előre hozott választásokon. Ha ez beigazolódna, akkor az a parlamenti választások legalacsonyabb részvételi arányát jelentené az ország történetében. A 2010-es parlamenti választásokon a lakosság szavazati joggal rendelkező részének 58,8 százaléka vett részt. Az akkori voksolást megelőző felmérések 55,9 százalékos részvételi szándékot mutattak.

„A mostani eredmények részint az utóbbi hónapok politikai-közéleti botrányait tükrözik, de véleményem szerint nem elhanyagolható a hosszú távú hatás sem, vagyis az, hogy a választók jelentős része már régóta nem bízik sem a politikusokban, sem azok ígéreteiben” – mondta el az aktuális felmérés kapcsán az MTI-nek Tokár Géza politikai elemző.

Kétségkívül a Gorilla-botrány áll a részvételi szándék csökkenése mögött – állítja a Hospodárské Noviny által megszólaltatott szociológus, Ivan Dianiska. Szerinte ezt támasztja alá az is, hogy a választások közeledtével növekedni szokott a részvételi kedv, most pedig éppen fordított jelenség figyelhető meg.

Pártszimpátia szerint a legnagyobb arányban, 71,9 százaléknyian – az utóbbi hónapokban jelentősen csökkent támogatottságú, Mikulás Dzurinda vezette – jobboldali konzervatív Szlovák Kereszténydemokrata Unió – Demokrata Párt (SDKÚ-DS) támogatói mennének el szavazni. Az átlagnál jóval magasabb, 63,2 százalék a parlamenti választásokon való részvételi szándék Robert Fico pártjának – a választási felméréseket hosszú távon vezető, baloldali, Irány – Szociáldemokráciának (Smer-SD) – a támogatói közt is.

A választásokon való részvétel 1990-ben a rendszerváltást követő első parlamenti választásokon volt a legmagasabb, elérte a 95 százalékot. Azóta, bár voltak kivételek, hosszú távon folyamatos csökkenést mutat a választási részvétel. Eddig a legkevesebben, alig 20 százaléknyian a 2009-es európai parlamenti választásokon vettek részt Szlovákiában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.