Homsz ostroma olyan, mint Szarajevóé?

Egyre nagyobb a hasonlóság Szarajevónak a boszniai háború idején folytatott ostroma és a szíriai Homsz elleni egyre elvakultabb kormánytámadások között.

PR
2012. 02. 20. 11:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szíriai kormány gyáva, terroristacselekedetnek minősítette vasárnap, hogy az Egyesült Államok pilóta nélküli kémrepülőgépeket használ a térségben.

A szír nagyvárosnál alkalmazott módszerek, mint például a mesterlövészek és zsoldosok bevetése, tüzérségi eszközök használata sokban hasonlít a boszniai főváros 1992 és 1995 között folytatott ostromához, a második világháború utáni egyik legkegyetlenebb európai háborús tevékenységhez. Boszniában több hónapra és mintegy száz ENSZ-határozatra volt szükség ahhoz, hogy a NATO elkezdje a szerb állások bombázását, és ezzel véget vessen a háborúnak – írta a kommentár szerzője, Christophe Lamfalussy. Hozzátette: Szíria és Bosznia természetesen nem ugyanaz az eset, de a szarajevói tanulságokat most hasznosítani lehetne.

Ezek egyike, hogy soha nem szabad kizárni a katonai beavatkozást mint utolsó lehetőséget. Szíria esetében viszont ez történt annak érdekében, hogy a Nyugat meggyőzze Kínát és Oroszországot – ezt az üzenetet a lap szerint Damaszkusz is tökéletesen megértette. Második tanulság, hogy a katonai beavatkozás előtt ki kell választani a segítendő feleket. Szíria esetében ettől messze van a Nyugat, az európaiak nem támogatják teljes egészében az ellenzéket, mert túlságosan megosztottnak tartják. Ráadásul több ország hazahívta nagykövetét Damaszkuszból, ezzel Kínára és Oroszországra hagyva, hogy boldoguljon Bassár el-Aszad elnökkel. Mindez a vezércikk szerint egy olyan semlegességi politikára hasonlít, amely nem felel meg a nevének.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.