Horváth Aladár a „népirtás veszélyét” érzi

A Polgárjogi Mozgalom a Köztársaságért egyesület vezetője szerint a roma „mártírok” halála nem váltott ki elégséges szolidaritást a magyar társadalomból.

BL
2012. 02. 23. 7:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Ez nem tüntetés, csupán a közösség válasza arra, ahogyan a kanadai kormány bánik a roma menekültekkel valamint a kanadai menekültügyi törvény nyáron várható szigorítására” – így nyilatkozott telefonon a távirati irodának az esemény egyik szervezője, Gina Csányi-Robah, a torontói Roma Közösségi Központ igazgatója. A közösségi vezető szerint a részvevők ekképp mutathatták ki állásfoglalásukat ezzel az emberi jogi problémával kapcsolatban. A rendezvényen részt vett több Ontario tartománybeli baloldali és liberális politikus.

Gina Csányi-Robah rámutatott, hogy noha Jason Kenney kanadai konzervatív bevándorlásügyi miniszter részben a benyújtott cigány menedékkérelmek nagy számának visszavonásával indokolta a menekültügyi szabályozás megszigorítását, e mögött nem az áll, hogy a folyamodványok benyújtói nem a fenyegetettség elől menekültek el, hanem az, hogy a nyelvet nem beszélő, gyakran iskolázatlan emberek nem ismerik eléggé a bonyolult bevándorlási rendszert, s az ügyeiket intéző ügyvédek szakszerűtlenül jártak el.

„Fontos, hogy a kanadai közvélemény pontosan lásson bennünket, lássa, milyen ezeknek az embereknek a sorsa, miért jöttek el, milyen erőfeszítéseket tesznek Kanadában” – mondta telefonon az MTI-nek a parkdale-i iskolakomplexumban megtartott esemény társzervezője, Horváth Aladár, a Polgárjogi Mozgalom a Köztársaságért egyesület vezetője. Hangsúlyozta annak fontosságát, hogy a romák képesek legyenek közösen fellépni a „népirtás veszélyével szemben”, az érdekeik képviselete érdekében, és bejelentette, hogy hamarosan megalakul a Mozgalom a Kanadai Romák Jogaiért nevű szervezet.

Horváth elmondta, hogy noha a tatárszentgyörgyi gyilkosságok után háromezren vettek részt az áldozatok temetésén, a roma „mártírok” halála nem váltott ki elégséges szolidaritást a magyar társadalomból, amelynek a 63 százaléka szerint – a Tárki decemberi felmérése alapján – „a bűnözés benne van a cigányok vérében”. Mint mondta, ez utat nyit a szélsőjobb térnyerésének.

A kanadai bevándorlásügyi miniszter nemrégiben azzal indokolta az észak-amerikai ország menekültügyi gyakorlatának megszigorítását, hogy tavaly mintegy ötezer magyar állampolgár, zömmel feltehetően roma kért menedéket, akik visszaélnek az ottani jóléti intézményrendszer nyújtotta kedvezményekkel. Ezzel kapcsolatban Horváth Aladár kijelentette: lehet, hogy tényleg vannak, akik kihasználják a rendszert, de egyúttal javasolta, hogy Ottawa küldjön tényfeltáró bizottságot Magyarországra és vizsgálja meg a valóságos helyzetet, például azt, hogy Gyöngyöspatán üldözik-e a cigányokat.

Horváth hangoztatta, hogy Kanadának be kellene fogadnia azokat az embereket, akik hitelt érdemlően be tudják bizonyítani, hogy üldözik őket. Csányi-Robah szerint noha Magyarország jogrendjének alkotórészei az emberi jogok, nem sok történik a betartatásuk és a felelősségre vonás érdekében. Mint mondta, az országban 11 szélsőjobboldali félkatonai szervezet működik. Gina Csányi-Robah és Horváth Aladár márciusban fel fog szólalni a kanadai parlament emberi jogi albizottsága előtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.