Szerdai sajtótájékoztatóján Szurapong Tovicsakcsaikul külügyminiszter elmondta, a két férfit azzal vádolják, hogy robbanást idéztek elő nyilvános helyen, továbbá rendőrségi illetékesek és thai polgárok elleni gyilkosságot kíséreltek meg. A tárcavezető nem nevezte terrorcselekménynek a bűntényt, de megerősítette, hogy van hasonlóság a bangkoki bűntény és az izraeli diplomaták ellen Indiában és Grúziában elkövetett támadások között.
Mindkét vádlott iráni útlevéllel rendelkezett. Miután bangkoki bérelt lakásukban robbanás történt, a rendőrség a nyomukba eredt. Egyikük, Szaid Moradi menekülés közben egy robbanószerkezetet egy taxi elé hajított, mert az nem állt meg az intésére. A jármű sofőrje könnyebben megsérült. A támadó ezután rendőrökre akart gránátot dobni, de az túl korán robbant fel, és leszakította az egyik lábát. A rendőrség átkutatta a vádlottak lakását, ahol két, gépkocsira tapasztható mágneses pokolgépet talált.
A merénylők motorja lehetett?
Egy nappal a bangkoki bűntény előtt Újdelhiben felrobbantották az izraeli nagykövetség egyik autóját. A detonációban két személy megsebesült. Szerdán az indiai hatóságok rátaláltak arra az elhagyott motorkerékpárra, amelyet feltehetően a merénylők használtak. Előzőleg a grúz fővárosban is hasonló merénylettel próbálkoztak, de ott az izraeli nagykövetség sofőrje időben észrevette, hogy a gépkocsira pokolgépet tapasztottak.
Jeruzsálem azonnal Teheránt tette felelőssé mindhárom fővárosban történtekért, de Teherán határozottan elutasította a vádakat. Ramin Mehmaparaszt iráni külügyi szóvivő szerdán el is ítélte a bangkoki robbantásokat, és ismételten tagadta, hogy Teheránnak bármi köze lenne hozzá.
Mint megírtuk, thaiföldi nyomozók vizsgálják, hogy a Bangkokban történt keddi robbanások összefüggésbe hozhatóak-e a hét elején Indiában és Grúziában izraeli diplomaták ellen végrehajtott támadásokkal. Az izraeli miniszterelnök-helyettes azt nyilatkozta: „tudjuk, hogy Irán és a vele együttműködők állnak„ az elmúlt napokban szerte a világban izraeli diplomáciai célpontok ellen elkövetett, illetve tervezett merényletek mögött.
Jichák Soham, Izrael bangkoki nagykövete közölte kedden, hogy Bangkokban is az Újdelhiben és Tbilisziben használtakhoz hasonló pokolgéppel próbálkoztak a merénylők, s ebből szerinte arra lehet következtetni, hogy ugyanaz a terrorhálózat áll a történtek mögött.