Kevésbé tűnnek negatívnak az oroszok

A francia külügyminiszter szerint Oroszország „kevésbé negatív hozzáállást” tanúsított az ENSZ Biztonsági Tanácsának kedden tartott ülésén.

PR
2012. 02. 01. 17:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szíriai erőszakhullám erősödése polgárháborúba sodorhatja az országot Hillary Clinton amerikai külügyminiszter szerint, aki az ENSZ Biztonsági Tanácsának kedden, közép-európai idő szerint késő este kezdődött ülésén arra is figyelmeztetett, hogy a világszervezet vezető testületének tétlensége megkérdőjelezheti az ENSZ hitelességét.

Alain Juppé maga is részt vett a BT ülésén, amelyről szerdán Párizsban tájékoztatta a francia képviselőket. Úgy fogalmazott: Oroszország, valamint az öt legnagyobb feltörekvő gazdaságot tömörítő BRICS-csoport (Oroszország mellett Kína, India, Brazília és Dél-Afrika) most először mutatta azt, hogy kevésbé negatívan viszonyulnak a javaslathoz. Így a következő napokban megfeszített erőkkel dolgoznak majd azon, hogy megállapodásra jussanak egy határozatról.

Juppé közölte azt is, hogy becslések szerint immár hatezer ember, köztük 384 gyermek vesztette életét Szíriában a kormányellenes lázadások elfojtását célzó erőszakos események következtében. Tizenötezer embert börtönöztek be Szíriában, további tizenötezren pedig elmenekültek. Eközben az Európa Tanács parlamenti közgyűlésének elnöke felszólította Oroszországot, hogy „vegye figyelembe az ENSZ-en belül tapasztalt előrehaladást” és szavazza meg az Arab Liga útitervén alapuló határozati javaslatot.

Jean-Claude Mignon kijelentette, hogy Szíriában tűrhetetlen helyzet alakult ki, és elkerülhetetlen a fellépés. Feltétlenül szükség van egy olyan határozatra, amelyben elítélik a véres elnyomást és demokratikus átmenetre szólítanak fel. Ha pedig a damaszkuszi vezetés nem tartja tiszteletben a nemzetközi közösség követeléseit, szankciókat kell bevezetni – mondta Mignon, aki szerint az Európa Tanács nem tűrheti szótlanul a Szíriában kialakult drámai helyzetet.

Emlékeztetve arra, hogy Oroszország is tagja az Európa Tanácsnak, amelynek fő küldetése az emberi jogok és a demokrácia védelme, Mignon kijelentette, azt szeretnék, hogy Oroszország szavazza meg a Biztonsági Tanács előtt fekvő javaslatot, annál is inkább, mert a tervezet az Arab Ligától ered. „Sem a Biztonsági Tanácsnak, sem az Európa Tanácsnak nem áll szándékában beavatkozni Szíria belügyeibe, de humanitárius tragédiával állunk szemben” – mondta a politikus.

Vitalij Csurkin, Oroszország ENSZ-nagykövete szerdán megismételte, hogy Oroszország megvétóz minden olyan határozati javaslatot, amelyet elfogadhatatlannak tart. Hozzátette azonban, hogy a BT-tagok között folytatódnak a konzultációk, és a jelek szerint a nyugati hatalmak hajlanak az orosz „tilalomfák” figyelembe vételére. Néhány órával korábban Gennagyij Gatyilov orosz külügyminiszter-helyettes ugyancsak közölte, hogy a tárgyalások folytatódnak, és a következő napokban nem várható szavazás a Biztonsági Tanácsban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.