A szíriai erőszakhullám erősödése polgárháborúba sodorhatja az országot Hillary Clinton amerikai külügyminiszter szerint, aki az ENSZ Biztonsági Tanácsának kedden, közép-európai idő szerint késő este kezdődött ülésén arra is figyelmeztetett, hogy a világszervezet vezető testületének tétlensége megkérdőjelezheti az ENSZ hitelességét.
Alain Juppé maga is részt vett a BT ülésén, amelyről szerdán Párizsban tájékoztatta a francia képviselőket. Úgy fogalmazott: Oroszország, valamint az öt legnagyobb feltörekvő gazdaságot tömörítő BRICS-csoport (Oroszország mellett Kína, India, Brazília és Dél-Afrika) most először mutatta azt, hogy kevésbé negatívan viszonyulnak a javaslathoz. Így a következő napokban megfeszített erőkkel dolgoznak majd azon, hogy megállapodásra jussanak egy határozatról.
Juppé közölte azt is, hogy becslések szerint immár hatezer ember, köztük 384 gyermek vesztette életét Szíriában a kormányellenes lázadások elfojtását célzó erőszakos események következtében. Tizenötezer embert börtönöztek be Szíriában, további tizenötezren pedig elmenekültek. Eközben az Európa Tanács parlamenti közgyűlésének elnöke felszólította Oroszországot, hogy „vegye figyelembe az ENSZ-en belül tapasztalt előrehaladást” és szavazza meg az Arab Liga útitervén alapuló határozati javaslatot.
Jean-Claude Mignon kijelentette, hogy Szíriában tűrhetetlen helyzet alakult ki, és elkerülhetetlen a fellépés. Feltétlenül szükség van egy olyan határozatra, amelyben elítélik a véres elnyomást és demokratikus átmenetre szólítanak fel. Ha pedig a damaszkuszi vezetés nem tartja tiszteletben a nemzetközi közösség követeléseit, szankciókat kell bevezetni – mondta Mignon, aki szerint az Európa Tanács nem tűrheti szótlanul a Szíriában kialakult drámai helyzetet.
Emlékeztetve arra, hogy Oroszország is tagja az Európa Tanácsnak, amelynek fő küldetése az emberi jogok és a demokrácia védelme, Mignon kijelentette, azt szeretnék, hogy Oroszország szavazza meg a Biztonsági Tanács előtt fekvő javaslatot, annál is inkább, mert a tervezet az Arab Ligától ered. „Sem a Biztonsági Tanácsnak, sem az Európa Tanácsnak nem áll szándékában beavatkozni Szíria belügyeibe, de humanitárius tragédiával állunk szemben” – mondta a politikus.
Vitalij Csurkin, Oroszország ENSZ-nagykövete szerdán megismételte, hogy Oroszország megvétóz minden olyan határozati javaslatot, amelyet elfogadhatatlannak tart. Hozzátette azonban, hogy a BT-tagok között folytatódnak a konzultációk, és a jelek szerint a nyugati hatalmak hajlanak az orosz „tilalomfák” figyelembe vételére. Néhány órával korábban Gennagyij Gatyilov orosz külügyminiszter-helyettes ugyancsak közölte, hogy a tárgyalások folytatódnak, és a következő napokban nem várható szavazás a Biztonsági Tanácsban.