„A mai gazdasági helyzetben a kormány nem tartja jó megoldásnak, hogy olyan pályázatot írjon ki új gépekre, amelynek véglegesen meg kellene oldania az ország légvédelmének problémáját” – magyarázta a döntés hátterét Petr Necas miniszterelnök a lapnak.
A svédek üdvözölték a cseh döntést. „Természetesen nagyon örülünk, hogy folytatni tudjuk az eddigi jó együttműködést a Cseh Köztársasággal” – nyilatkozta Sofia Karlberg, a svéd védelmi és biztonsági kiviteli ügynökség képviselője. A svéd fegyverüzleteket ez az ügynökség felügyeli.
Az Ekonom értesülései szerint a tárgyalásokat, amelyek már el is kezdődtek, az idei év közepéig kell befejezni. „A kormány határozata alapján a védelmi miniszter az év közepéig jelentést tesz a kabinetnek” – mondta Vladimír Lukavsky, a tárca szóvivője.
Az új cseh–svéd bérleti szerződés részleteit, illetve Prága elképzeléseit a cseh védelmi tárca egyelőre nem kívánja nyilvánosságra hozni. Az Ekonom úgy tudja: szinte biztos, hogy több százmillió koronás, s nem kizárt, hogy több milliárd koronás üzletről van szó. Főleg abban az esetben, ha a cseh kormány a gépek szervizelését is fenn kívánja tartani. Csehország tíz Gripen vadászgépet bérelt ki Svédországtól tíz évre 20 milliárd koronáért. A bérleti idő 2015-ben jár le.

Lázár János: Ukrajna EU-csatlakozásával veszélybe kerül az elmúlt évtizedek minden eredménye