A magyar diplomácia vezetője egynapos hivatalos látogatást tett Prágában. „Bár én nem vizsgáltam meg az elmúlt ezer évet, egyetértek azzal, hogy kapcsolataink kiválók” – reagált Martonyi Schwarzenberg szavaira, aki a prágai megbeszéléseket nagyon fontosnak, nagyon nyíltnak és barátinak minősítette.
„A jó bilaterális kapcsolatok és a sikeres közép-európai együttműködés feltételezi egymást. Bejelenthetem, hogy Közép-Európa jól van, együttműködik és erősödik” – tette hozzá a magyar külügyminiszter.
„Azt hiszem, Közép-Európa bebizonyította, hogy ezen országok belépése az Európai Unióba egyáltalán nem a problémának, hanem a probléma megoldásának a része” – mondta Martonyi sajtóértekezleten újságíróknak. Úgy vélte, hogy a régió gazdaságai a mai bonyolult nemzetközi helyzetben sem teljesítenek rosszul.
„A magyar gazdaságnak is voltak és vannak nehézségei, de azért szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy az elmúlt esztendőben a magyar gazdaság növekedett, lényegesen az európai átlag felett, 1,7 százalékkal. Egyensúlyba hoztuk a költségvetésünket, az idei költségvetési hiányunk három százalék alatt lesz, s reményünk van arra, hogy ez 2013-ban is így lesz” – fejtette ki a magyar külügyminiszter.
Hozzátette: „Ez természetesen nem megy áldozatok nélkül, de adósságállományunk csökkent és csökken. Ugyanakkor mindent megteszünk annak érdekében, hogy a növekedést elősegítsük és a foglalkoztatást növeljük.” Leszögezte, hogy a kormány a vitás politikai kérdéseket is kezeli, folyamatos párbeszédben áll az Európai Bizottsággal és az uniós tagállamokkal, s ezzel összefüggésben nagyra értékeli „közép-európai barátaink együttérzését, szolidaritását, segítségét és tanácsait”.
Martonyinak meggyőződése, hogy „az összes vitás kérdést meg fogjuk oldani, és a félreértéseket, torzításokat, az alaptalan vádakat pedig tisztázzuk. […] Mindenről készek vagyunk vitatkozni, de egyetlenegy dolgot nem engedünk vitássá tenni, s ez pedig az európai értékek és a demokrácia iránti erélyes elkötelezettségünk” – húzta alá a magyar diplomácia irányítója.
„Az én véleményem az, hogy jobban kellene tisztelnünk egymást Európában” – reagált Schwarzenberg Magyarország problémáit érintő kérdésre. Megjegyezte: lehetnek eltérő vélemények a magyarországi helyzetről, de szerinte a magyarok demokrácia iránti elkötelezettségének megkérdőjelezése alaptalan. „Ezt a magyar emberek nem engednék meg” – hangsúlyozta Schwarzenberg, majd felidézte személyes emlékeit 1956-ból, amikor segítséget nyújtott a magyar menekülteknek Ausztriában.