„Sehogy sem egyeztünk – ez azt jelenti, hogy nem volt meg az akarat” – nyilatkozta a jövőbeli jobbközép együttműködés esélyeiről Bugár Béla, a Híd (Most) magyar–szlovák párt elnöke. Úgy tűnik, egy hónappal az országgyűlési választások előtt már senki sem állítja meg Robert Ficót. A magát szociáldemokratának meghatározó Irány (Smer) párt elnöke egyelőre nyugodtan várhatja március 10-ét, mivel a 2006–2010-es időszakkal szemben egyedül is képes lesz kormányt alakítani.
A mostani kampány meghatározó témája az úgynevezett Gorilla-dosszié nyilvánosságra kerülése. A Gorilla fedőnevű akció 2005-ben és 2006-ban valósult meg. A mintegy 70 oldalas lehallgatási anyag decemberben felkerült az internetre. A lehallgatott alany nem más, mint a Penta pénzügyi csoport egyik tulajdonosa, Jaroslav Hascák, a beszélgetések pedig többnyire a csoport lobbitevékenységét érintik – beleértve a pártokat, köztük az akkori MKP-t is, továbbá aktuális gazdasági témákat és a Penta érdekeit is.
A kordonokat is ledöntötték
A nyilvánosságra került anyag Szlovákia eddigi történetének legnagyobb botrányává vált, soha nem látott tüntetések kezdődtek Pozsonyban és a többi nagyvárosban. Február 3-án a tüntetők a parlamentnél ledöntötték a kordonok egy részét, emellett a tiltakozók petárdákat és hangbombákat dobtak be a kormányhivatal kertjébe, atrocitásokra azonban nem került sor. A tiltakozók egyébként a március 10-i választás szeptemberre halasztását is követelték.
A legfrissebb felmérés egy eddig nem ismert intézet tollából született, amely szerint a Mikulás Dzurinda vezette Szlovák Kereszténydemokrata Unió (SDKÚ) csupán 5,3 százalékon áll. Ezzel az eredménnyel egyébként éppen csak parlamenti párt lenne a mostani koalíció legerősebb szereplője. A felmérés szerint a Smer 41,5 százalékot szerezne, ami 81 mandátumot biztosítana a parlamentben Ficóéknak. A második helyen a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) futna be 10,8 százalékkal, míg a Hídra a választók 8,2 százaléka szavazna.
„Egy kicsit sok volt”
A többi párt nem lehetne biztos a parlamenti küszöb átlépésében, a liberális Szabadság és Szolidaritás (SaS) népszerűségi indexe 5,9 százalék, a Matovic-féle Egyszerű Embereké 5,6 százalék. Viszonylag jó értékeket mértek a 99 Százalék Mozgalomnak (4,8 százalék). Nem lépné át a parlamenti küszöböt a Szlovák Nemzeti Párt (SNS – 3,9 százalék), valamint a Magyar Koalíció Pártja (MKP – 3 százalék) sem. A többi párt népszerűsége nem haladta meg a 2 százalékot.
„Meg vagyok győződve arról, hogy több olyan eszközt is elindítottunk, melyek helyreállíthatják a politikában és a politikusokban való bizalmat. De engedjék meg, hogy elmondjam, a hazugságokból, valamint a személyem ellen irányuló támadásokból kicsit sok volt” – mondta el a parlament választások előtti utolsó ülésén Iveta Radicová miniszterelnök. Úgy tűnik, ha a szlovákiai jobboldalon nem kezdődik meg egy pártkoncentráció, akkor akár ciklusokra is elbúcsúzhatnak a hatalomtól.

50 helyett 106 kilométer per órával száguldott, ennyit kell fizetnie