Vannak még nyitott kérdések

Nyárra az afgán lakosság fele olyan területen lakhat majd, amelyet afganisztáni biztonsági erők ellenőriznek.

BL
2012. 02. 02. 20:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elmondta: az átadási folyamatban nyárra eljuthatnak addig, hogy akkorra az afganisztáni lakosság több mint fele lakik majd olyan területen, amelyet már az afgán biztonsági erők ellenőriznek. Az atlanti szövetség – hangsúlyozta a távirati irodának nyilatkozó miniszter – az átadási folyamat 2014-re tervezett lezárása után sem hagyja magára Afganisztánt. Mint mondta, főként a biztonsági struktúrák kialakításához nyújthat segítséget a NATO a közép-ázsiai országban. Úgy vélekedett, nagy kérdés lesz a jövőben az afgán biztonsági erők finanszírozásának problémája.


Hende Csaba kitért arra, hogy a védelmi miniszterek mostani értekezlete egyben felkészülés is a májusi chicagói NATO-csúcstalálkozóra. Az amerikai nagyvárosban tartandó csúcs fő üzenete a NATO szándéka szerint az lesz, hogy meg kell erősíteni a transzatlanti – vagyis az Európa és Észak-Amerika közötti – szolidaritást és kohéziót. A miniszterek brüsszeli értekezletének első napján szó volt a NATO reformjáról, amelyet egyfelől takarékossági célkitűzések motiválnak, másfelől azonban cél a szervezet hatékonyságának növelése is.

Az úgynevezett „smart defence” témája – vagyis a védelmi kiadások „okos”, célirányos, a tagállamok közt összehangolt megtervezésének ügye – szintén szerepelt a napirenden, amely a NATO-reformmal rokonítható célkitűzés, hiszen szintén azt szolgálja, hogy a védelmi költségvetés szűkös volta mellett is biztosíthassák a szükséges katonai képességeket, „minél többet hozzanak ki” a meglévő forrásokból. Hende Csaba elmondta: a miniszterek önkritikus megállapítása szerint a líbiai műveletek megmutatták, hogy a NATO-nak erősítenie kell bizonyos jellegű kapacitásait, és hogy e téren közös erőfeszítésekre van szükség.

Hende Csaba kétoldalú megbeszélést folytatott Alexandr Vondra cseh védelmi miniszterrel a katonai együttműködés elmélyítéséről. Konkrétan szó volt a pilótaképzésről, amely alatt elsősorban az MI-17-es típusú helikopterek személyzetének cseh–horvát képzési programjához való magyar csatlakozás értendő, másfelől azonban szóba jöhet e vonatkozásban az L-159-es típusú, cseh gyártmányú kiképzőgépek alkalmazása is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.