Azért mert nem írta alá az ország, még nincs elszigetelve

Angela Merkel német kancellár szerint Csehország, azért mert Nagy-Britanniával együtt nem írta alá a nagyobb költségvetési fegyelmet rögzítő fiskális paktumot, nem került elszigetelt helyzetbe az Európai Unióban.

NT
2012. 03. 31. 15:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Csehország nincs elszigetelve” – jelentette ki Merkel abban az interjúban, amely a Lidové Noviny című cseh konzervatív napilap szombati számában jelent meg. A német kancellár abból az alkalomból adott interjút a lapnak, hogy kedden egynapos hivatalos látogatást tesz Prágában.

Merkel úgy véli, Csehország ennek ellenére nem kíván távol maradni az európai uniós folyamatoktól. „A Cseh Köztársaság a többi államhoz hasonlóan számos reformot valósít meg. Egyáltalán nincs az az érzésem, hogy az önök országa félre akarna állni. A Petr Nečas miniszterelnökkel való találkozóimból, amikor arról beszélgettünk, hogyan lehetne növelni Európa versenyképességét, azt a tapasztalatot szűrtem le, hogy nagyon konstruktív partner” – fejtette ki a német politikus.

Ismert, 25 európai uniós tagállam írta alá a fiskális paktumot, köztük Magyarország is. Az EU új szerződése elsősorban a költségvetési fegyelem nagyobb mértékű garantálására vonatkozik. A dokumentumot magyar részről Orbán Viktor miniszterelnök írta alá, aki egy péntek reggeli interjúban azt is megerősítette, hogy a szerződés Magyarországra csak azután vonatkozik majd, hogy csatlakozott az eurózónához. A brüsszeli aláírási ceremónián Herman Van Rompuy, a kormányfői tanács elnöke hangoztatta: olyan előrelépésről van szó, amely segít helyreállítani a bizalmat az EU Gazdasági és Monetáris Uniója iránt. A dokumentum megalkotását kezdeményező Angela Merkel az EU történetében mérföldkőnek minősítette az aláírást.


A kancellár szerint a közös európai pénz bevezetése történelmileg helyes és irányadó lépés volt, de szükség van arra, hogy az Európai Unió a politikai unió irányába fejlődjön. „A politikai unió hosszú távú projekt, de a hosszú távú projekt megvalósítását is konkrét lépésekkel kell megtenni. Feladatunk, hogy ezek számát az euróövezetben növeljük, és hozzuk egy szintre a versenyképességet. Ebben azonban nem az Európai Unió átlagához, hanem a legjobbakhoz kell igazodnunk” – jelentette ki Merkel.

A kancellár nem tart attól, hogy a távoli jövőben esetleg létrejövő közös költségvetési és fiskális politika feszültséget keltene az európai országok között. „Ilyen veszélyt nem látok” – mondta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.