Elítélte Szíriát az ENSZ

Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa csütörtöki határozatában elítélte Szíriát a polgári lakossággal szemben elkövetett „kiterjedt és módszeres jogsértések” miatt.

NT
2012. 03. 01. 10:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A határozatban felszólítják a közel-keleti országot, hogy azonnal szüntesse be a lakosság elleni támadásokat, és biztosítsa területén az akadálytalan munkát a segélyszervezetek számára.

A 47 tagú szervezet 37 igen és három nem szavazat mellett fogadta el a Törökország által beterjesztett határozatot, három tag tartózkodott, négyen pedig nem szavaztak. Nemmel szavazott Oroszország, Kína és Kuba.

A határozat nem bír jogilag kötelező erővel, de jelentős erkölcsi súlya van.


Katonai irodát hozott létre az ellenzéki Szíriai Nemzeti Tanács

A szíriai ellenzék fő szervezete, a Szíriai Nemzeti Tanács csütörtökön bejelentette: katonai irodát hozott létre azzal a céllal, hogy szervezze és egyesítse a fegyveres ellenállást Bassár el-Aszad elnök rezsimjével szemben.

A közleménnyel egy időben az SZNT sajtóértekezletet tartott Párizsban, s azon elnöke, Burhán Galjún közölte, hogy a fegyveres harc fő elemeit, vagyis a Szabad Szíriai Hadsereget és egy dezertált tábornok által létrehozott másik bizottságot akarják összefogni. Mint mondta, tárgyalt Rijád al-Aszaddal, az SZSZH vezetőjével és a Legfelső Forradalmi Katonai Tanácsot irányító Musztafa as-Sejk tábornokkal, s mindketten hajlandók bekapcsolódni az iroda munkájába.

Galjun elmondta azt is, hogy az SZNT az új irodán keresztül szándékozik fegyvereket szállítani a szíriai lázadóknak. „Tudjuk, hogy egyes országok kifejezték óhajukat a forradalmárok fegyverzésére. Az SZNT a katonai irodán keresztül akarja szervezni e fegyveráramlást, elkerülendő a közvetlen szállítást az egyes országokból – mondta az újságíróknak. – Nem akarunk zűrzavart a fegyverek Szíriába jutásában.”

A kuvaiti parlament úgy határozott csütörtökön, hogy támogatja a Szabad Szíriai Hadsereget, és felszólította a kuvaiti kormányt, hogy szakítsa meg kapcsolatait Bassár el-Aszad elnökkel. Arra is felszólított a kuvaiti törvényhozás, hogy a szíriai államfő ellen induljon eljárás a népe elleni bűncselekményekért.

William Hague brit külügyminiszter csütörtök bejelentette, hogy ország bezárja damaszkuszi nagykövetségét, és kivonja teljes diplomáciai személyzetét az arab ország romló biztonsági helyzete miatt. Nagy-Britannia előzőleg csökkentette a stáb létszámát, tíznél kevesebb embert hagyva a szíriai fővárosban. Hague mindamellett hangsúlyozta, hogy a lépés nem csökkenti „az Egyesült Királyság elkötelezettségét az aktív diplomácia mellett, amellyel nyomást gyakorolnak az Aszad-rezsimre, hogy vessen véget az erőszaknak”

Korán-égetőket meg kell büntetni

Az ENSZ Hamid Karzai afgán elnökhöz csatlakozva a bagrami amerikai támaszponton Koránt égetők megbüntetésére szólította fel az amerikai hadsereget csütörtökön, „súlyos hibának” nevezve a történteket. „A mélységes bocsánatkérés az első lépés, de ezt egy másodiknak is követnie kell, ez pedig a számonkérés” – hangsúlyozta Jan Kubis, az ENSZ főtitkárának afganisztáni különmegbízottja egy sajtótájékoztatón.

„A nemzetközi erők csak ezután mondhatják el, hogy bocsánatkérésük őszinte volt.” Bár az incidens miatt Barack Obama amerikai elnök is elnézést kért, országszerte több ezren vonultak utcára tiltakozni. A tüntetések során legalább harmincan meghaltak, köztük két amerikai katona.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.