A fegyveres csoportok a Kadhafi-rendszert megdöntő tavalyi felkelés óta felügyelik ezeket a helyeket.
Azt az ígéretet, hogy átengedik az ellenőrzést, egy többnapos értekezleten tették a milíciák parancsnokai és törzsi vezetők a nyugati országrészben, a fővárostól, Tripolitól 190 kilométerre fekvő Miszrátában.
Megfigyelők szerint a mindenféle korlát nélkül működő milíciák – az úgynevezett „forradalmi brigádok” – jelentik az egyik legnagyobb veszélyt a Kadhafi utáni Líbia stabilitására. Ugyang.akkor az észak-afrikai arab ország ideiglenes kormányának belügyminisztere elismerte: az állam egyelőre nem lenne képes a milíciák nélkül ellátni az országhatárok őrzését. Tripoli az Európai Unió segítségére számít ebben; ez a 27-eknek is érdeke – mondta.
Az algériai külügyminiszter líbiai tárgyalásai után kijelentette: Algír szívesen segít a líbiai hadsereg és rendőrség kiépítésében. „Líbia képes rá, hogy maga mögött hagyja az átmeneti időszakot, és Algéria, amennyire tud, segít neki ebben” – mondta Murad Medelszi.
A másik óriási feladat, amellyel a Líbiát ideiglenesen irányító Átmeneti Nemzeti Tanácsnak (ÁNT) szembe kell néznie, az olajban gazdag keleti országrész önállósodási törekvése.
A tanácskozáson hangsúlyozták, Líbia egységes állam. Elutasították azt az ünnepélyes aktust, amelynek során a helyi törzsek a keleti országrész „fővárosában”, Bengáziban néhány napja kikiáltották Kelet-Líbia félautonóm státusát.
Musztafa Abdel-Dzsalíl, az ÁNT vezetője még aznap kijelentette, akár katonai erőt is készek bevetni, hogy megőrizzék Líbia egységét.

Záporokkal és erős széllel érkezik a hidegfront