Műholdtól várják a gazdasági fejlődést Észak-Koreában

Észak-Korea sosem mond le arról a jogáról, hogy műholdat bocsásson fel békés céllal – közölte kedden a KCNA hivatalos észak-koreai hírügynökség.

tt
2012. 03. 27. 7:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A phenjani kommunista rezsim hivatalos álláspontját tükröző közlemény úgy fogalmaz, hogy a békés célú műholdfelbocsátás egy szuverén ország legitim joga és a gazdasági fejlődés fontos lépcsője.

A KCNA első ízben részleteket is közölt a szóban forgó műholdról. Jelentése szerint Észak-Korea áprilisban „egy fejlett geostacionárius meteorológiai adatrögzítő műholdat” fog felbocsátani, amely a mezőgazdaság és más ágazatok számára szükséges időjárási előrejelzések elkészítéséhez szolgáltat adatokat.

A Kvangmjongszong–3 nevű szatellit felbocsátásával az országalapító Kim Ir Szen 100. születésnapját ünneplik. Phenjan korábban jelezte, hogy szívesen lát külföldi újságírókat és szakértőket a rakétaindításkor, és most az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) munkatársait is meghívta a jeles alkalomra, hogy saját szemükkel győződjenek meg a műhold békés jellegéről.

A térségbeli és a nyugati országok is azt gyanítják, hogy Észak-Korea a műholdfelbocsátás ürügyén újabb kísérletre készül nagy hatótávolságú rakétával.

A rakétaindítás áthágja az ENSZ határozatát, amely megtiltja Phenjannak, hogy atomkísérleteket hajtson végre vagy ballisztikus rakétákat teszteljen.

Eközben a dél-koreai fővárosban a világ mintegy ötven vezetője gyűlt össze egy atombiztonságról szóló konferenciára. A kulisszák mögött az észak-koreai ügy dominálja a beszélgetéseket, de az atomkérdés nem került napirendre, mert Phenjan előző héten jelezte: provokációnak veszi, ha az megjelenik a szöuli találkozó napirendjén.
Ugyanakkor a japán miniszterelnök, Noda Josihiko nem bírta megállni, hogy a csúcstalálkozón önmérsékletre ne intse Észak-Koreát a rakétaindítással kapcsolatban.

Barack Obama amerikai elnök korábban jelezte, hogy Phenjan keményebb szankciókra számíthat, ha kitart terve mellett. Ugyanakkor szakértők szerint Kína vétót emelne egy Észak-Koreát érintő döntés ellen az ENSZ Biztonsági Tanácsában.

A nemzetközi közösség nagy része, köztük az Egyesült Államok, Dél-Korea, sőt Észak-Korea legfőbb szövetségesének számító Kína is elítéli az áprilisra tervezett műholdfelbocsátást.

Bár a korábbi észak-koreai kísérletek sikertelenek voltak, Washington szerint a rakétaprogram gyorsan fejlődik, és öt év múlva amerikai területeket is veszélyeztethet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.