Nagy volt a hatalma, mégis leváltották

Leváltották a 30 milliós Csungking város pártbizottságának titkárát, Po Hszi-lajt (Bo Xilai).

TK
2012. 03. 15. 7:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kínai Kommunista Párt központi bizottságának (KKP KB) döntése értelmében a 63 éves Po immár semmiféle párttisztséget nem tölt be a központi igazgatású délnyugat-kínai városban. Helyére az 1946-ban született Csang Tö-csiang (Zhang Dejiang) került, aki 2008 óta miniszterelnök-helyettes Ven Csia-pao kormányában, s korábban három tartományban is volt párttitkár.

Ugyancsak a KKP KB döntött Vang Li-csün (Wang Lijun) alpolgármester, volt városi rendőrfőnök eltávolításáról. Őt a központi pártapparátusból Ho Ting váltja majd az alpolgármesteri székben. Ho korábban Csinghaj (Qinghai) tartományban volt már rendőrfőnök és alpolgármester.

Vang Li-csün február 6-án eddig ismeretlen okokból az Egyesült Államok csengtui konzulátusára ment, és egy napot töltött ott. Ügyében távozását követően azonnal nyomozást indítottak.

Szerdán a kínai miniszterelnök kérdésre válaszolva azt üzente a csungkingi vezetésnek, hogy vonja le a tanulságot a történtekből, s azt ígérte, hogy a már előrehaladott nyomozás végleges eredményéről tájékoztatni fogják a közvéleményt. Ven a politikai reformok szükségességéről is beszélt, és egy azok híján esetlegesen bekövetkező kulturális forradalomszerű történelmi tragédiát emlegetett.

Po Hszi-laj a csungkingi modell felépítésével közismerten a „baloldali értékek” megőrzése, a forradalmi dalok népszerűsítésével a vörös kultúra életben tartása mellett tette le voksát. Szűkebb hazájában igen nagy népszerűségre tett szert. Tény, hogy Po – aki korábban kereskedelmi miniszter is volt – a gazdaság fellendítésében és Vang segítségével a közbiztonsági állapotok javításában jelentős sikereket ért el. Vang rendőrfőnökként kíméletlenül lecsapott a különböző szervezett bűnözői csoportokra, a megvesztegetőkre, a korrupt vezetőkre, tekintet nélkül arra, hogy meddig ért a kezük vagy milyen pozícióban voltak.

Póról már egy ideje az a hír járta, hogy esélye lehet az idei pártkongresszuson a párthierarchia legmagasabb, legszűkebb körű testületébe – a politikai bizottság állandó bizottságába – bekerülni. A botrány és annak eddigi fejleményei lapján azonban bizonyosra vehető, hogy erre már nem kerül sor.

Po Hszi-laj a veterán kommunista pártvezető, Po Ji-po fia. Az apa Mao Ce-tung néhai államelnöknek volt a közvetlen harcostársa, a „nyolc halhatatlan” egyike, aki 2007-ben, 98 éves korában hunyt el.

A kínai belpolitika emblematikus alakjának, a csungkingi botrány legmagasabb rangú érintettjének további politikai karrierje egyelőre ismeretlen. Arról nem szólnak a csütörtöki hírek, hogy a büntetés következtében Po elvesztette volna tagságát a KKP KB 25 tagú politikai bizottságában, ami azt jelenti, hogy ellene nincs fegyelmi eljárás folyamatban. A hírek arról sem szólnak, hogy milyen eredményre jutott a nyomozás, miért ment Vang Li-csün az amerikai konzulátusra és ott mit mondott. A körülmények ismeretében és az ügy kényes volta miatt félő, hogy erről nem sok részlet kerül majd napvilágra hivatalos kínai forrásból.

A legfrissebb hírek szerint Csungkingban a párt szervezési osztályának vezetője, Li Jüan-csao jelentette be a személyi változásokat, Csang Tö-csiang pedig beszédet mondott a helyi vezetők egybegyűlt társaságának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.