Obama a dél-koreai fővárosban szólt minderről, miután találkozott és tárgyalt Recep Tayyip Erdogan török kormányfővel. Mindketten a hétfői nukleáris biztonsági csúcsértekezletre utaztak Szöulba.
Teherán azt bizonygatja, hogy atomprogramja kizárólag békés jellegű, Izrael és a Nyugat szerint viszont atombomba előállítására készül, ami megváltoztatná a térségbeli erőegyensúlyt. Obama rá akarja bírni Izraelt, hogy fogja vissza magát, ne mérjen csapást iráni atomlétesítményekre, s így maradjon még idő a szankciókra és a diplomáciára – de továbbra is lehetségesnek tartja a katonai akciót, ha minden más próbálkozás csődöt mond.
A vasárnapi találkozón Erdogan szólt Obamának arról, hogy még a hónap vége előtt teheráni látogatást tervez, és hogy az ottani vezetőkkel beszélni szándékozik az Iránnal szövetséges Szíriában tomboló erőszak ügyéről – mondta egy magas rangú amerikai tisztségviselő.
Ben Rhodes, az elnök helyettes nemzetbiztonsági tanácsadója szerint Obama és Erdogan egyetértett abban, hogy további „nem katonai” segítséget kell nyújtani a szíriai lázadóknak, akiknek egyebek közt kommunikációs felszerelésekre van szükségük. Szorgalmazták, hogy erről a „Szíria barátai” nevű csoport április elsején Isztambulban tartandó értekezletén szülessen döntés. A csoport február végén Tuniszban tartotta első tanácskozását mintegy hatvan arab és nyugati ország képviselőinek részvételével.
Az amerikai elnök és a török kormányfő felszólított „egy legitim kormány” felé vezető folyamat elindítására Szíriában. Erdogan rámutatott, hogy már 17 ezer szíriai állampolgár menekült a szomszédos Törökországba. „Nem lehetünk egyszerű nézői” az elnyomás okozta humanitárius válságnak – jegyezte meg.
„Egy arról szóló közös napirenden dolgoztunk, hogyan segíthetjük a humanitárius erőfeszítéseket és Kofi Annan (ENSZ- és Arab Liga-megbízott) erőfeszítéseit, hogy bekövetkezzék az olyannyira szükséges változás” Szíriában – mondta Obama az eszmecsere után.