Óriási a tét: lesz-e magyar képviselő a parlamentben?

Úgy tűnik, két magyar párt is bejuthat az új szlovák parlamentbe, a fő kérdés a részvétel.

Kovács András
2012. 03. 10. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szombati szlovákiai előre hozott választás előtt készített legutolsó felmérés szerint hét párt juthat be a törvényhozásba. A kutatás szerint a választásokat a Robert Fico vezette baloldali Irány – Szociáldemokrácia (Smer-SD) nyerné a szavazatok 40 százalékával. Ez 73 mandátumot jelentene Fico pártjának a 150 fős szlovák parlamentben, vagyis a Smer nem tudna egyedül többségi kormányt alakítani.

A második helyen a Ján Figel vezette jobboldali konzervatív Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) végezne a szavazatok 12 százalékával. A harmadik helyet a Bugár Béla vezette Most–Híd szlovák–magyar párt foglalná el, a szavazatok 7 százalékával. A parlamenti bejutáshoz szükséges 5 százalékos küszöböt átlépné még – egyaránt 6 százalékot szerezve – a jelenlegi kormánykoalíció legerősebb pártja, a Mikulás Dzurinda vezette jobboldali konzervatív Szlovák Kereszténydemokrata Unió – Demokrata Párt (SDKÚ-DS) és a liberális Szabadság és Szolidaritás (SaS), Richard Sulík vezetésével.



Bejuthat az MKP

Szintén egyforma eredményt elérve, a szavazatok 5,5 százalékát szerezve kerülne be a parlamentbe a Berényi József vezette Magyar Koalíció Pártja és az – eredetileg az SAS listáján a mostani parlamentbe jutott – Igor Matovic vezette Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (OLaNO) mozgalma is.

Mindezek alapján jól látszik, hogy a voksolás előtt igazából csak a Smer és a KDH lehet biztos a bejutásban, míg a többi erő egészen vasárnap hajnalig izgulhat, sikerül-e a bejutás. Természetesen Ficóék számára az lenne a legszerencsésebb, ha minél kevesebb erő érné el az 5 százalékos küszöböt, mivel így vélhetően egyedül is kormányozhatnának. A legfrissebb információk szerint a választásokat követően Smer–KDH–Híd-kormány alakul majd, amiben a Most–Híd emberei a mezőgazdasági és a környezetvédelmi minisztérium élén állhatnának.

Gorilla mindent befolyásolt

A magyarság számára a legrosszabb forgatókönyv az lenne, ha sem a Híd, sem az MKP nem kerülne be a parlamentbe, de egyelőre úgy tűnik, hogy az előbbi vélhetően bejut, míg az MKP a küszöb környékén mozog. Természetesen rengeteg függ attól, hogy mekkora lesz a részvétel, és ebből a magyarok milyen arányban járulnak majd az urnákhoz. Kutatók szerint Szlovákia történetében most várható a legalacsonyabb részvétel.



A mostani kampányt alapvetően az úgynevezett Gorilla-ügy határozta meg, amelynek eredményeként a korábban vezető jobboldali párt, az SDKÚ-DS gyakorlatilag összeomlott, és könnyen elképzelhető, hogy a törvényhozás falain kívül találják magukat. A botrány lényege, hogy 2011 karácsonya előtt nyilvánosságra került a szlovák politikai és gazdasági elit állítólagos érdek-összefonódásáról beszámoló úgynevezett Gorilla-dosszié. A tiltakozássorozat, amelynek folyamán Pozsonyban eddig öt, országszerte pedig több mint tíz tüntetésre került sor, februárban folyamatosan vesztett intenzitásából.



Jól pörgött a gazdaság

Az előre hozott választásra egyébként azért került sor, mivel a 2010-ben hatalomra került négypárti (SDKÚ-DS, KDH, SaS, Híd) koalíció 2011. október 11-én saját maga elleni bizalmi szavazással kötötte össze az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz jogköreinek a kibővítését. Az SaS nem szavazta meg az uniós mentőcsomag bővítését, míg Fico támogatása fejében előre hozott választás kiírását követelte. Október 13-án már a Smer segítségével elfogadták a mentőalap bővítését, és ezzel megnyílt az út a választások előtt.

Fotók: Reuters

A Radicová-kormány sok tekintetben előrelépést jelentett a korábbiakkal szemben, mivel a közbeszerzések terén megpróbálta csökkenteni a korrupciót, azonban a Gorilla-ügy kipattanása eliminálta ezeket az eredményeket. A kabinet másik nagy eredménye volt, hogy Szlovákia 2010-ben 4, míg tavaly 3,3 százalékos gazdasági növekedést tudott felmutatni, azonban a munkanélküliség több mint 12 százalékos arányát nem sikerült csökkenteni.

Minél többen voksoljanak

Természetesen a mostani kampányban is vita alakult ki a magyar kormány és szlovákiai szervezetek között. Bugár szerint beleavatkozik a szlovákiai parlamenti választásokba Németh Zsolt, amikor „azt tanácsolja, hogy az MKP-t válasszák”. Az államtitkár a Hír TV Rájátszás című, csütörtöki műsorában úgy nyilatkozott, Bugár félreértette az álláspontját: a kormány nem avatkozik be a szlovákiai magyarok döntésébe, és tiszteletben tartja, hogy kire szavaznak. Egyúttal arra biztatta a szlovákiai magyarokat, hogy a saját érdekükben minél többen menjenek el szavazni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.