A szombati szlovákiai előre hozott választás előtt készített legutolsó felmérés szerint hét párt juthat be a törvényhozásba. A kutatás szerint a választásokat a Robert Fico vezette baloldali Irány – Szociáldemokrácia (Smer-SD) nyerné a szavazatok 40 százalékával. Ez 73 mandátumot jelentene Fico pártjának a 150 fős szlovák parlamentben, vagyis a Smer nem tudna egyedül többségi kormányt alakítani.
A második helyen a Ján Figel vezette jobboldali konzervatív Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) végezne a szavazatok 12 százalékával. A harmadik helyet a Bugár Béla vezette Most–Híd szlovák–magyar párt foglalná el, a szavazatok 7 százalékával. A parlamenti bejutáshoz szükséges 5 százalékos küszöböt átlépné még – egyaránt 6 százalékot szerezve – a jelenlegi kormánykoalíció legerősebb pártja, a Mikulás Dzurinda vezette jobboldali konzervatív Szlovák Kereszténydemokrata Unió – Demokrata Párt (SDKÚ-DS) és a liberális Szabadság és Szolidaritás (SaS), Richard Sulík vezetésével.
Bejuthat az MKP
Szintén egyforma eredményt elérve, a szavazatok 5,5 százalékát szerezve kerülne be a parlamentbe a Berényi József vezette Magyar Koalíció Pártja és az – eredetileg az SAS listáján a mostani parlamentbe jutott – Igor Matovic vezette Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (OLaNO) mozgalma is.
Mindezek alapján jól látszik, hogy a voksolás előtt igazából csak a Smer és a KDH lehet biztos a bejutásban, míg a többi erő egészen vasárnap hajnalig izgulhat, sikerül-e a bejutás. Természetesen Ficóék számára az lenne a legszerencsésebb, ha minél kevesebb erő érné el az 5 százalékos küszöböt, mivel így vélhetően egyedül is kormányozhatnának. A legfrissebb információk szerint a választásokat követően Smer–KDH–Híd-kormány alakul majd, amiben a Most–Híd emberei a mezőgazdasági és a környezetvédelmi minisztérium élén állhatnának.
Gorilla mindent befolyásolt
A magyarság számára a legrosszabb forgatókönyv az lenne, ha sem a Híd, sem az MKP nem kerülne be a parlamentbe, de egyelőre úgy tűnik, hogy az előbbi vélhetően bejut, míg az MKP a küszöb környékén mozog. Természetesen rengeteg függ attól, hogy mekkora lesz a részvétel, és ebből a magyarok milyen arányban járulnak majd az urnákhoz. Kutatók szerint Szlovákia történetében most várható a legalacsonyabb részvétel.
A mostani kampányt alapvetően az úgynevezett Gorilla-ügy határozta meg, amelynek eredményeként a korábban vezető jobboldali párt, az SDKÚ-DS gyakorlatilag összeomlott, és könnyen elképzelhető, hogy a törvényhozás falain kívül találják magukat. A botrány lényege, hogy 2011 karácsonya előtt nyilvánosságra került a szlovák politikai és gazdasági elit állítólagos érdek-összefonódásáról beszámoló úgynevezett Gorilla-dosszié. A tiltakozássorozat, amelynek folyamán Pozsonyban eddig öt, országszerte pedig több mint tíz tüntetésre került sor, februárban folyamatosan vesztett intenzitásából.
Jól pörgött a gazdaság
Az előre hozott választásra egyébként azért került sor, mivel a 2010-ben hatalomra került négypárti (SDKÚ-DS, KDH, SaS, Híd) koalíció 2011. október 11-én saját maga elleni bizalmi szavazással kötötte össze az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz jogköreinek a kibővítését. Az SaS nem szavazta meg az uniós mentőcsomag bővítését, míg Fico támogatása fejében előre hozott választás kiírását követelte. Október 13-án már a Smer segítségével elfogadták a mentőalap bővítését, és ezzel megnyílt az út a választások előtt.
Fotók: Reuters
A Radicová-kormány sok tekintetben előrelépést jelentett a korábbiakkal szemben, mivel a közbeszerzések terén megpróbálta csökkenteni a korrupciót, azonban a Gorilla-ügy kipattanása eliminálta ezeket az eredményeket. A kabinet másik nagy eredménye volt, hogy Szlovákia 2010-ben 4, míg tavaly 3,3 százalékos gazdasági növekedést tudott felmutatni, azonban a munkanélküliség több mint 12 százalékos arányát nem sikerült csökkenteni.
Minél többen voksoljanak
Természetesen a mostani kampányban is vita alakult ki a magyar kormány és szlovákiai szervezetek között. Bugár szerint beleavatkozik a szlovákiai parlamenti választásokba Németh Zsolt, amikor „azt tanácsolja, hogy az MKP-t válasszák”. Az államtitkár a Hír TV Rájátszás című, csütörtöki műsorában úgy nyilatkozott, Bugár félreértette az álláspontját: a kormány nem avatkozik be a szlovákiai magyarok döntésébe, és tiszteletben tartja, hogy kire szavaznak. Egyúttal arra biztatta a szlovákiai magyarokat, hogy a saját érdekükben minél többen menjenek el szavazni.