Az Idlíb városa elleni tüzérségi támadás, valamint a hadsereg és a lázadók közötti heves harcok másnapján a kormányerők Dzsiszr-as-Sugúr körzetét vették tűz alá – közölte Rámi Abder-Rahmán, az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központjának (OSDH) elnöke.
„Vasárnap reggel óta heves harcok folynak dezertőrök és a hadsereg között (az említett körzethez tartozó) al-Dzsanúdíjában” – tette hozzá. Mint mondta, három katona meghalt, egy civilt a biztonsági erők lőttek le az utóbbi településen. „A hadsereg offenzívára készül Dzsabal-az-Závíja lázadó körzet ellen is” – mondta még el az OSDH-vezető.
Legkevesebb 91 ember halt meg a szombati erőszakcselekményekben, köztük 32 civil és húsz katona. A legtöbben a lázadó fegyveresek közül vesztették életüket, összesen 39-en, a többségük Idlíb tartományban.
Emberjogi aktivisták közlése szerint vasárnap újabb heves tüzérségi támadás érte a közép-szíriai Homsz várost is, annak Karm-ez-Zejtún negyedét. Mint mondták, a támadásnak halottai és sebesültjei is vannak.
„Igen nagy a pusztítás. Autók égnek, és füst száll fel a negyedből – mondta Abu Bakr Száleh homszi jogvédő. – Meg akarják büntetni Homsz mindegyik negyedét, ahol még vannak kormányellenes tiltakozások”.
Az erőszak leállítására próbálta rávenni a rezsimet
Bassár el-Aszad szíriai államfő vasárnap ismét fogadta a Damaszkuszban tartózkodó Kofi Annan volt ENSZ-főtitkárt, az Arab Liga küldöttét, aki az erőszak leállítására próbálta rávenni a szíriai rezsimet. Hírek szerint az első, szombati megbeszélések nem sok eredményt hoztak. Annan kérései között szerepelt, hogy a humanitárius segély eljuthasson a rászorulókhoz, a foglyokat engedjék szabadon, és kezdődjön párbeszéd az ellenzékkel.
A küldött a vasárnapi, második találkozó után közölte újságírókkal, hogy egy sor „konkrét javaslatot” tárt Aszad elé, s az öldöklések azonnali beszüntetésére szólított fel. „Arra ösztökéltem az elnököt, hogy fogadja meg az afrikai közmondást, miszerint ha a szelet nem tudod megfordítani, fordítsd hát meg a vitorlát”. Szíriának változásra és reformra van szüksége – tette hozzá.
Annan „több okból is” derűlátónak mondta magát, de elismerte, hogy nehéz lesz megállapodásra jutni a vérontás leállításáról. Az optimizmus okai között említette az általános békevágyat Szíriában. „Kemény lesz. Nehéz lesz, de kell, hogy legyen reményünk” – mondta.
„Először a gyilkolást, a nyomort és a visszaéléseket kell megszüntetni, s azután lesz idő a politikai rendezésre” – hangoztatta. Mint mondta, a helyzet „olyan rossz és veszélyes”, hogy minden szíriai felelőssége „segíteni e nemzet felgyógyulását és megbékélését”.
Az Arab Liga megbízottja az Aszaddal lezajlott második eszmecsere előtt szíriai vallási vezetőkkel találkozott, köztük a legfőbb szunnita muzulmán méltósággal, a főmuftival, valamint a görög ortodox keresztény pátriárkával.
Szíria készen áll
Szíria kész hozzájárulni ahhoz, hogy megvalósuljon bármilyen őszinte törekvés a jelenleg tapasztalt események megoldásában. (De) semmilyen politikai párbeszéd vagy tevékenység nem lehet sikeres mindaddig, amíg fegyveres terrorista szervezetek működnek, és káoszt, valamint instabilitást idéznek elő civilek és katonák megtámadása által – mondta el szombaton a szíriai elnök. Bővebben>>>