A vérengzéssel kapcsolatban sürgős vitát indítványozott az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának palesztin képviselője. Bővebben>>>
Az egyiptomi közvetítők egyike elmondta: az egyezmény értelmében minden folyamatban lévő ellenségeskedést, erőszakcselekményt, ideértve a merényleteket le kell állítania mindkét félnek. A névtelenséget kérő nyilatkozó közölte: Egyiptom fogja felügyelni a Gázai övezetben a tűzszüneti megállapodás betartását.
Az egyiptomi hírszerzés főnöke elmondta: a fegyvernyugvási egyezmény azt követően jött létre, hogy a két fél képviselői Kairóban intenzív tárgyalásokat folytattak egymással. A palesztinok kötelezettséget vállaltak arra, hogy nem lőnek ki rakétákat izraeli területre, míg az izraeliek közölték: ebben az esetben nem mérnek légicsapásokat a palesztin milicisták feltételezett gázai állásaira.
Péntektől hétfőig 25 palesztin halt meg az izraeli csapásmérésekben, míg gázai területről százötven rakétát lőttek ki Izraelre, ahol négyen sebesültek meg.
Megerősítették
Matan Vilnai izraeli belbiztonsági miniszter megerősítette kedden a tűzszünetet. „Valóban született egy megállapodás, és figyelemmel kísérjük, mi történik a terepen” – mondta Vilnai a közrádióban részletek közlése nélkül. Annyit azért hangsúlyozott, hogy „a helyzet megnyugodni látszik, és úgy tűnik, a támadások sorozata már mögöttünk van”.
A miniszter tagadta mindamellett, hogy Izrael hajlandó lenne véget vetni palesztin milicisták likvidálásának. „Mindazoknak, akik Izraellel szemben a terrorizmus eszközéhez folyamodnak, tudniuk kell, hogy benne vannak a célkeresztben” – figyelmeztetett.
Az Iszlám Dzsihád szélsőséges palesztin szervezet egy szóvivője így nyilatkozott: „Elfogadjuk a tűzszünetet, ha Izrael is hajlandó ahhoz tartani magát, véget vetve az agressziónak és a gyilkosságoknak” – mondta az AFP hírügynökségnek Gázában Dáúd Seháb, az Iszlám Dzsihád szóvivője, amely szervezet katonai szárnya, az al-Kudsz Brigádok vállalta magára az Izrael elleni hét végi rakétatámadások többségét.