A liberálisok forradalmár elnökjelöltet akartak + Képek

A forradalom védelmében tüntettek a pénteki ima után tízezrek Kairó központjában, a nevezetes Tahrír téren, de a különféle irányzatoknak nem sikerült közös követeléseket elfogadniuk.

NT
2012. 04. 20. 17:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hónapok óta ez volt a legnagyobb megmozdulás az egyiptomi fővárosban, s hasonló gyűlések voltak Alexandriában és más városokban is. A legtöbb résztvevő a Muzulmán Testvériség felhívására ment ki a térre, de ott voltak az ultrakonzervatív szalafisták és a liberális csoportok képviselői is.


A tömeg a katonai uralom megszüntetését követelte, és hangot adott annak a gyanújának, hogy a Mubarak-rendszerhez kötődő körök manipulálni próbálják a forradalmi folyamatot. A gyanút az keltette fel, hogy a hadsereg befolyása alatt álló választási bizottság kizárta az elnöki posztért induló politikusok közül a Testvériség fő jelöltjét, ugyanakkor engedélyezte az előző rendszer egyes ismert alakjainak az indulását. A szalafisták jelöltje ugyancsak a kizárás sorsára jutott.

Egy másik árulkodó jel, hogy a tábornokok a pártok képviselőivel zárt ajtók mögött tartott megbeszélésen azt erőltették, hogy az új alkotmányt szövegezzék meg még azelőtt, hogy a civilek kezébe kerül az elnöki hatalom. Erre a tervezett július 1-jéig aligha elég az idő, mert az alkotmányozó gyűlés megbénult a kilépések miatt, viszont a választás elhalasztása elvileg módot adna rá.


„Le a katonai uralommal” – kiabálták a tüntetők. „Azért jöttünk , hogy követeljük: a választást tartsák meg időben, ne késsen egy napot sem” – fogalmazta meg a fő követelést egy hitszónok a tömeghez beszélve.

Liberálisok és ifjúsági csoportok megkíséreltek támogatást szerezni egy közös „forradalmár” elnökjelölt számára, de a saját céljaikat követő muzulmán testvérek és szalafisták elutasították a kezdeményezést.


A pénteki tüntetésnek túlnyomóan iszlamista jellege volt. A tér egyik sarkán a szalafisták hangosbeszélőn iszlám forradalmat követeltek, esküdöztek, hogy „lelkünket és vérünket áldozzuk az iszlámért”, és azt hangoztatták, hogy „a Korán az alkotmány”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.