A felkelők egyik fellegvárának tartott Haldíjé nevű homszi negyedet percenként átlagosan három lövedék éri – közölte a helyszínről egy nem kormányszervezet képviselője.
Jönnek a kéksapkások
A támadást egy nappal azt követően indították el a kormányerők, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa a 13 hónapja tartó szíriai válság kezdete óta először hozott határozatot, amelyben felhatalmazást adott egy 30 fős fegyvertelen megfigyelői csoportnak a közel-keleti országba való küldésére. A megfigyelők első, hatfős előőrsének érkezését vasárnap este várják. Az ő feladatuk lesz, hogy kiépítsék a megfigyelők műveleti központjaként szolgáló főhadiszállást. Társaik várhatóan a napokban csatlakoznak hozzájuk.
A megfigyelők kapcsolatba lépnek a kormányerőkkel és a fegyveres ellenzékkel, hogy a két tábor képviselőit felvilágosítsák arról, küldetésük megfigyelő jellegű lesz, s ennek érdekében ellenőrző rendszert építenek ki. A tervek szerint sorra járják a szíriai városokat, hogy személyesen győződjenek meg arról: az erőszakcselekmények abbamaradtak. A kéksapkások csoportja a tervek szerint a későbbiekben mintegy 250 fősre bővül.
A szíriai ellenzék szerint azonban a világszervezet a csoport kiküldésével nem tudja orvosolni a helyzetet. A Szíriai Nemzeti Tanács egyik vezetője feltette azt a kérdést, hogy a 30 fős csoport miként tudna dolgozni az ország egész területén. Susan Rice, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete úgy vélte: az erőszak újbóli fellángolása megkérdőjelezi Bassár el-Aszad szíriai elnök igazi szándékát, azt, hogy valóban be kívánja-e tartani a Kofi Annan volt ENSZ-főtitkár által kidolgozott tervet.
Terroristákról beszélnek
Szíria üdvözli, hogy az ENSZ megfigyelőket küld a közel-keleti országba – közölte vasárnap Butaina Saaban, Bassár el-Aszad szíriai elnök médiatanácsadója a BBC arab nyelvű adása szerint. A damaszkuszi állami televízióban a biztonsági erők illetékesei azt közölték, hogy a „terroristák” tevékenysége felerősödött a tűzszünet hatályba lépése óta. A kormány azonban véget vet a „terroristák” folytatódó bűncselekményeinek – hangzott el a tévéadásban.
A SANA hivatalos hírügynökség egy katonai vezetőt idézve azt jelentette, hogy a kormányerők nem hagyják válasz nélkül a „terrorista fegyveres csoportok felerősödő támadásait”, amelyek katonák, a rendfenntartó erők és civilek ellen irányulnak. A nemzet biztonságáért felelős szervek teszik a dolgukat, és megvédik a civileket és az országot – tette hozzá az illetékes.
Bassár el-Aszad elnök rendszere soha nem ismerte el a népfelkelés követeléseinek jogosságát, és a felkelést terrorizmusnak állítja be. Az állami média csütörtök, vagyis a tűzszünet hatályba lépése óta a korábbi gyakorlattal ellentétben beszámol a jogvédő csoportok által jelzett incidensek nagy részéről, de azokat olyan terrorista csoportoknak tudja be, amelyek az „Annan-tervet igyekeznek szabotálni”. A SANA összeállítást is készített a „fegyveres bandák” által elkövetett támadásokról.
Mint arról beszámoltunk, szombat hajnalban is lőtték a kormányerők Homsz városát. A tűzszüneti egyezmény próbanapja, a péntek sem telt békésen. Reggel harcok törtek ki a hadsereg és dezertőrök között az északnyugati Idlíb tartományban, a délutáni, több tízezer fős kormányellenes tüntetésen pedig legalább három embert megöltek a biztonsági erők. Nicolas Sarkozy egy pénteki televíziós beszélgetésben azt hangsúlyozta, hogy nem hisz Bassár el-Aszad szíriai elnök őszinteségében.
Rami Abdel Rahmán, Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja nevű jogvédő szervezet elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a hadsereg még mindig nem vonta ki a páncélosokat a városokból, ahogyan az Annan tervében szerepel. A tűzszünet hatálybalépése óta nem történt semmilyen változás, a harckocsik még mindig itt vannak – tette hozzá.