A bizalmi szavazásra a képviselőház rendkívüli ülésén kerül sor. A kormány annak következtében kényszerült erre a lépésre, hogy a múlt héten kettészakadt a legkisebb koalíciós párt, a Közügyek (VV). Karolína Peake, a Közügyek első alelnöke, aki egyben a kormányfő helyettese is, kilépett a pártból, s bejelentette, hogy új politikai platformot alapít, amely támogatni fogja a kormányt. A Közügyek hétfőn felmondta a koalíciós szerződést, s így kérdésessé vált a kormány többsége a parlamenti alsóházban.
A legnagyobb koalíciós párt, a Polgári Demokratikus Párt (ODS) vezetése már hétfőn azzal bízta meg elnökét, Petr Nečas kormányfőt, hogy tegyen lépéseket a bizalmi szavazás érdekében, hogy megállapítható legyen, milyen is a kormány támogatottsága. Az ODS-nek és a TOP 09 pártnak együttesen 93 képviselője van a 200 tagú alsóházban. A Karolína Peake vezette platformnak a hírek szerint hét tagja és két külső támogatója van.
Nečas eredetileg azt követelte, hogy a platformnak legalább tíz tagja legyen, ami feltétele az önálló frakció megalakításának. Peake-nek eddig minden jel szerint nem sikerült ennyi embert összehoznia, emiatt a kormányfő visszakozott, s azt mondta, megelégszik a „politikai csoport” létrehozásával is. A csonkává vált kormánykoalíciónak kedden sikerült elérnie, hogy jövő szerdáig megszakítsák a képviselőház ülését. A koalíciós képviselők javaslatát a szavazáskor 100 képviselő támogatta. Nečas kedden kijelentette: nem tárgyalnak a Közügyekkel, mivel felmondták a koalíciós szerződést. Az ODS, a TOP 09 és a Közügyek elnökei vasárnap este egyeztek meg abban, hogy pénteki hatállyal felmondják a koalíciós szerződést. A részletekről a pártok vezetőinek keddi tanácskozásán kellett volna dönteni.
Helyi megfigyelők szerint a keddi szavazás eredménye azt jelzi: a pénteki bizalmi szavazáskor a kormány nagy valószínűséggel elegendő szavazatot kap ahhoz, hogy hivatalában maradjon. Ellenkező esetben Csehországban idő előtti választásra kerülne sor.
Václav Klaus államfő még április elején úgy fogalmazott: „Senki sem várhatja el tőlem, hogy köztársasági elnökként örüljek annak, hogy a kormány bukása vagy egy újabb kormányválság fenyeget.”
Korábban még arról írtunk, hogy nagy valószínűséggel hivatalban marad a hárompárti cseh kormány, mert a gazdasági minisztereknek sikerült megállapodniuk a következő két év költségvetési intézkedéseiben, amelyek minden fél számára elfogadhatók. Az intézkedések célja, hogy jövőre a GDP 3 százaléka alá szorítsák a költségvetési hiányt. A tervek nem tetszenek az ellenzéknek és a szakszervezeteknek.
A Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) nem zárja ki, hogy a kommunisták segítségével alakít kormányt, ha megnyeri a következő parlamenti választást – írta csütörtökön a Lidové Noviny című konzervatív prágai napilap az ellenzéki párt vezetőit idézve. A szociáldemokraták egyébként hosszú hónapok óta magasan vezetik a pártok népszerűségi listáját Csehországban.
Beszámoltunk arról is, hogy a csehek mindössze 5 százaléka elégedett az ország belpolitikai helyzetével, míg az elégedetlenek aránya 73 százalékra emelkedett.
Kedden közzétett közvélemény-kutatási adatok szerint az embereknek mindössze 7 százaléka látja pozitívan a gazdaság jövőjét. A megkérdezettek 67 százaléka gondolja úgy, hogy a gazdaság rossz, illetve nagyon rossz helyzetben van. Ez 3 százalékponttal több, mint amennyit márciusban mértek. 2010 közepe óta ez a legrosszabb eredmény.