„Brutális és színvonaltalan” ez a csata

A francia elnökválasztás két fő jelöltjének vasárnapi nagygyűlését kommentálva a nemzetközi sajtó főleg azt kifogásolja, hogy keveset foglalkoztak az ország előtt álló kihívásokkal és azzal, hogy milyen megoldásokat kínálnak a problémákra.

WA
2012. 04. 16. 9:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kétségek nem oszlottak el a tekintetben, hogy a konzervatívok Sarkozyvel hatalmon maradhatnak-e – írta a konzervatív svájci Neue Zürcher Zeitung. A Concorde téren feltűnően hiányzott a fiatal nemzedék és az a kulturális és etnikai sokszínűség, amely Franciaországot jellemzi. Hollande tábora ebből a szempontból is szélesebbnek tűnt. Az sem elhanyagolható mozzanat, hogy egy olyan baloldali esélytelen, mint Jean-Luc Mélanchon, akinek a választói a második fordulóban 80 százalékban várhatóan Hollande-ra fognak szavazni, szombaton Marseille-ben százezres tömeget tudott összegyűjteni.

A baloldali liberális francia Libération úgy látja, hogy a választási kampány formailag „brutális és színvonaltalan” volt, tartalmi szempontból pedig a polgári oldal politikai kijelentései mind érthetetlenebbek. Sarkozy végül az ellenfélnél keresett nyomós érveket. Hollande a gazdaságélénkítést a növekedés és a takarékoskodás révén szeretné elérni, amelyet lényeges elemként akar rögzíteni az EU gazdasági terveiben. És bár ezt – mint a szocialisták veszélyes külpolitikai tapasztalatlanságának szánalmas példáját – Sarkozy nemrég még gúny tárgyává tette, elnökjelöltként most maga is elszántan képviseli. Szűk egy héttel az első forduló előtt a jobboldal még mindig nem tudja, mit is akar mondani a franciáknak – írta a francia újság.

A Kleine Zeitung című grazi, katolikus szellemiségű újság szerint az „önjelölt grande nation” egyáltalán nem áll jól: a gazdaság egy helyben topog, az adósságok nőnek, a bürokrácia virágzik, a szociális állam fenntarthatatlan, a külvárosokban pedig a kudarcot vallott integráció veszélyes helyzetet teremtett, komor jövőt ígérve több millió bevándoroltnak. Erről a választási kampányban Sarkozy azonban éppoly keveset beszél, mint kilenc kihívója. A szélsőjobbtól a balszélig populizmus és betarthatatlan választási ígéretek szirénhangjai jellemzik a választási küzdelmet.

A düsseldorfi Westdeutsche Zeitung szerint a franciák bizonyosan azért is mutatnak oly csekély érdeklődést az elnökválasztás iránt, mert a két legesélyesebb jelölt semmilyen receptet nem kínál a munkanélküliségre és a csökkenő vásárlóerőre. Ezzel szemben túl sok polémiát hallanak. Nincs mit csodálkozni, hogy a jelöltek televíziós vitáira kevesen kíváncsiak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.