Embercsempészésért az észak-amerikai országban még nem szabtak ki ilyen súlyos büntetést.
A bíróság figyelembe vette az előzetesben letöltött időt és a beismerő vallomást is, így a 42 éves Dömötörnek további négy és fél évet kell még rács mögött töltenie. Büntetésének lerövidítése esetén az elítéltet, aki korábban megkapta a letelepedett bevándorlói státuszt, haladéktalanul kitoloncolják Kanadából.
Dömötör beismerte, hogy bűnszövetkezetben és embercsempészésre irányuló szervezkedésben vett részt, mint ahogy azt is, hogy a kanadai bevándorlási hatóságok félrevezetésére kényszerítette áldozatait.
A bandavezér azonos nevű, 21 éves fiának 16 hónapot kell még börtönben töltenie. Dömötör Ferenc feleségének szabadságvesztését a bíróság az előzetes letartóztatásban töltött idő alapján kedden letöltöttnek minősítette. A bíróság korábban a kiterjedt család több tagjára szabott ki szabadságvesztést, amelynek letöltését automatikusan kitoloncolás követi majd.
A vezető öccsére, Gyulára – a csoport egyetlen kanadai állampolgárságú tagjára – a törvényszék hét és fél évet szabott ki. A család nyolc tagja vallotta magát bűnösnek embercsempészésben, további öt pedig más, kapcsolódó bűncselekményekben.
A lap a Kanadában valaha volt legnagyobb embercsempészési ügynek nevezte a hamiltonit, amelynek keretében a Dömötör-banda, amelyet a kanadai sajtó „roma nagycsaládként„ írt le, 19 embert csábított ki Pápa környékéről az észak-amerikai országba a jobb élet és munka ígéretével. Itt ingyen dolgoztatták és embertelen körülmények között tartották őket. A hatóságok gyanúja szerint az áldozatok többen is lehettek.
A kanadai rendőrség 2009 decemberében indított nyomozást a hamiltoni embercsempészek ügyében, OPAPA-projekt fedőnéven. A hatóságok a 2010-ben megtörtént vádemelések során „modern kori rabszolgatartásként” jellemezték az ügyet. Az áldozatait a saját stukkóvállalkozásában dolgoztató Dömötör-klán annak köszönhetően bukott le, hogy az egyik kényszermunkás beszélni tudott a család egyik üzleti partnerével, aki feljelentést tett.
A Dömötör fivérek 1998-ban érkeztek Kanadába, mindketten zsarolás miatti körözés miatt szöktek meg Magyarországról. A magyar hatóságok csak 2006 novemberében – hat évvel azután, hogy mindketten megkapták a menekültstátuszt – értesültek a hollétükről, de addigra az ellenük indított eljárást elévülés miatt megszüntették.
A két testvér a kanadai vízumkényszer eltörlése után előbb a családtagjaik, majd rabszolgák beutaztatásával szélesítette a bűnszervezetet.