A szavazatok kilencven százalékának feldolgozottsága után a hivatalos eredmények szerint a szocialista Francois Hollande 28,5 százalékkal végzett az élen a francia elnökválasztás első fordulójában, a második helyen álló, 27 százalékos támogatottságot szerzett jelenlegi államfő, a konzervatív Nicolas Sarkozy előtt, így ők ketten jutottak be a május 6-i második fordulóba. A harmadik helyen a szélsőjobboldali Marine Le Pen áll a szavazatok 18,2 százalékával, megelőzve a radikális baloldali Jean-Luc Mélenchont (11 százalék). A centrista Francois Bayrou a szavazatok 9,1 százalékát kapta.
A francia elnökválasztás első fordulójában élen végzett szocialista jelöltnek, François Hollande-nak legalább 54 százalékos támogatottságú győzelmet jeleznek előre a május 6-ai második fordulóban a vasárnap este nyilvánosságra hozott felmérések. Az Ifop és az Ipsos közvélemény-kutatóintézetek ugyanakkor jelezték, hogy a felmérések még a vasárnapi első forduló előtt készültek. Az Ifop mérése szerint a közel 20 százalékos támogatottsággal harmadik helyen végzett Marine Le Pen szélsőjobboldali jelölt szavazóinak 48 százaléka a jelenlegi államfőre, a konzervatív Nicolas Sarkozyre adja majd voksát a második fordulóban. François Hollande a Nemzeti Front tábora 31 százalékának támogatására számíthat, míg 21 százalék feltehetően tartózkodni fog május 6-án.
A 11 százalékot elért szélsőbaloldali Jean-Luc Mélenchon szavazóinak 83 százaléka a szocialista jelöltet fogja támogatni. A centrista François Bayrou közel 10 százalékos tábora nagyjából három részre fog oszlani: 38 százalék Sarkozyre, 32 százalék Hollande-ra szavaz, 30 százalék pedig tartózkodik.
Jean-Luc Mélenchon, a Baloldali Front, és Eva Joly, a Zöldek jelöltje már jelezte, hogy Hollande-ot támogatja a második fordulóban. Marine Le Pen viszont már a kampány alatt megmondta, hogy a két forduló között nem fogja felszólítani a választóit arra, hogy május 6-án a konzervatív jelöltet támogassák. Bayrou csak annyit mondott vasárnap, hogy majd esetleg később, a két forduló között elárulja, hogy kit érdemes támogatni.
Hollande: A változás megkezdődött
„A franciák ma este nekem adták meg a legnagyobb esélyt arra, hogy köztársasági elnök lehessek” – fogalmazott Francois Hollande az ország középső részén található Tulle városában hívei előtt elhangzott beszédében. „Minden olyan erő jelöltje leszek, aki egy korszakot le akar zárni és új lapot akar nyitni. Az első forduló után az összefogás jelöltje vagyok a változás érdekében. Ennek az összefogásnak a lehető legszélesebbnek kell lennie, mindenekelőtt a baloldali erőket és a zöldeket érinti, mostantól fogva őket is képviselem” – hangsúlyozta Hollande. Hozzátette: „Üdvözlöm az első forduló azon jelöltjeit, Jean-Luc Mélenchont és Eva Jolyt, akik egyértelműen, minden előzetes tárgyalás nélkül jelezték, hogy engem támogatnak a második fordulóban. (…) A változás megkezdődött, és semmi nem állíthatja meg” – zárta rövid beszédét François Hollande.
A Francois Hollande kommunikációs igazgatójaként dolgozó Manuel Valls visszautasította Nicolas Sarkozy ötletét, hogy három vitát tartsanak a második forduló előtt. Valls szerint egyetlen vita is elég, hogy megmutatkozzon a fő különbség Hollande és a magyar származású politikus között. Ez a különbség pedig, hogy Sarkozy öt éve megosztja a franciákat, míg Hollande összefogást akar – állítja Valls.
Rachida Dati, jobboldali európai parlamenti képviselő szerint még nem dőlt el az elnökválasztás azzal, hogy Francois Hollande megnyerte az első fordulót. Ahogy Dati látja, a francia választók rácáfoltak azokra a szakértőkre, akik előre elkönyvelték a szocialista politikus győzelmét. Annyi mindenesetre bizonyos, hogy Hollande a vártnál kisebb különbséggel tudott győzni.
Sarkozy: Eljött a mindent eldöntő pillanat
Bizalommal tekint a második forduló elé Nicolas Sarkozy konzervatív államfő. „Bizalommal nézhetünk a második forduló elé. Minden újrakezdődik. Már holnap útra kelünk” – mondta párizsi székhelyén hívei előtt. „A második fordulóba bejutott két jelöltnek most az igazságról és a bátorságról kell bizonyságot adnia. Eljött a mindent eldöntő pillanat, a programok és a személyek közötti választás szembesítésének a pillanata. Mindent meg kell vitatnunk, egyenesen és őszintén” – fogalmazott az államfő, aki annak ellenére magabiztosnak és nyugodtan tűnt, hogy a felmérések számára legalább tízszázalékos vereséget jeleznek előre a második fordulóban a szocialista riválissal szemben.
„Azt javaslom, hogy három vitát tartsunk (François Hollande-dal), a szociális és a gazdasági kérdésekről, a társadalmi problémákról és a nemzetközi kérdésekről” – mondta az elnök. Hozzátette: „Így mindenki biztos ismeret birtokában tud majd választani. Részletesen ki fogom fejteni az ígéreteimet. Minden energiámat arra fogom fordítani, amire képes vagyok.” Azokat a franciákat, akik „hazaszeretetüket párthovatartozásuk fölé tudják helyezni”, pedig arra kérte, hogy csatlakozzanak hozzá.
Sarkozy szerint az első forduló válságszavazás volt, amelyben a franciák „nyugtalanságukat és szorongásukat fejezték ki a jelenleg formálódó új világgal szemben”. Ezért szerinte a második forduló központi kérdése az lesz, hogy ki tudja megőrizni ebben a gyorsan változó világban a franciák jelenlegi életmódját.
A jelenlegi államfőnek elsősorban szimbolikus győzelmet jelentett volna, ha megelőzi az első fordulóban a végül élen végzett szocialista riválisát, Francois Hollande-ot, mert elhitethette volna a táborával, hogy még nem dőlt el a választás kimenetele. „Ha a második helyen végez, akkor neki annyi” – idézte hétvégi számában az egyik elnöki tanácsadót a Le Monde.
„Akrobatamutatvánnyal” felérő teljesítmény lenne Jean-Daniel Lévy, a Harris-Interactive közvélemény-kutatóintézet elemzője szerint, ha Sarkozy meg tudná fordítani a tendenciát. Gérard Grunberg politológus szerint pedig Sarkozy-nek egyszerűen „vége”.
Stéphane Rozes, a Cap politikai elemzőintézet vezetője szerint a tény, hogy Hollande végzett az élen az első fordulóban, Sarkozy vereségeként értékelendő. „Nagyon nehéz lesz neki új irányt venni: az ő kampánya miatt erősödött meg a Nemzeti Front, Sarkozy nem tudott középre figyelni” – véli az elemző.
„A tét az, hogy maga mellé tudja-e (Sarkozy) állítani a Nemzeti Front szavazóit. De akármikor megpróbálkozott a kampányban, ez nem ment” – mutatott rá Gael Sliman, a BVA intézet részéről. Marine Le Pen rekordméretű támogatottsága arra utal, hogy Sarkozy a 2007-es kampánnyal ellentétben most már nem képes elcsábítani a Nemzeti Front szavazóit.
Sarkozynek meg kell majd próbálnia a körülbelül 10 százalékos eredménnyel, az ötödik helyen végzett centrista Francois Bayrou szavazóit is maga mellé állítania. Bayrou egyelőre nem kívánt sem a bal-, sem a jobboldal mögé beállni, de vasárnap este jelezte: lehet, hogy ezt a két forduló között megteszi majd. Tábora nagyjából három részre fog oszlani: 38 százalék Sarkozy-re, 32 százalék Hollande-ra szavaz, 30 százalék pedig tartózkodik.
Hollande számára a helyzet viszont sokkal könnyebb, miután Jean-Luc Mélenchon, a Baloldali Front jelöltje és Eva Joly, a Zöldek jelöltje is már jelezte, hogy a szocialista riválist támogatja a második fordulóban. „Saját táborával és Mélenchon szavazóival Hollande jelentős győzelemre számíthat” – véli Stéphane Rozes.
Várt párbaj és egy meglepetés
A várt Hollande–Sarkozy párbaj mellett a francia napilapok hétfőn Marine Le Pen, a szélsőjobboldali Nemzeti Front (FN) jelöltje „történelmi” méretű támogatottságának következményeivel foglalkoztak.
A Le Figaro címlapján a második fordulóba jutott két jelölt fotója látható. A konzervatív lap szerint Le Pen előretörése nyitottá tette a második fordulót. Szerkesztőségi írásában a lap úgy vélte, hogy amennyiben a szélsőjobboldali szavazók nem támogatják Sarkozyt a második fordulóban, nekik kell a felelősséget vállalniuk azért, hogy a baloldal ismét hatalomra kerül. „Ha az FN szavazói el akarják kerülni a politikák legrosszabbikát, akkor nem lesz más választásuk, mint az, hogy Sarkozyre szavaznak annak érdekében, hogy megússzák Hollande-ot” – írta címlapján a Le Figaro.
A várt párbaj... és egy meglepetés – olvasható a Le Parisien címlapján az első három helyen végzett elnökjelölt fotója felett. A fővárosi napilap szerint az első fordulóban nem az volt a meglepetés, hogy Marine Le Pen végzett a harmadik helyen, hanem az, hogy rekordméretű, 18 százalékos támogatottságot kapott. Emiatt még nem lehet tudni, milyen szerep jut neki a két forduló közötti kampányban, illetve azt sem, hogy az eredmény milyen hatással lesz a második forduló kimenetelére.
A Les Échos címlapján is a második fordulóba jutott két jelölt fotója látható egymás mellett. A vezető gazdasági napilap szerint a kiegyenlítés nehéznek ígérkezik az államfő számára a szélsőjobboldali Marine Le Pen, illetve a centrista Francois Bayrou szavazóinak elcsábításával.
A Libération az egyetlen újság, amelynek címlapján egyedül látható a mosolygó és integető szocialista jelölt, rajta az „Hollande az élen, Le Pen ünneprontó” felirattal. A baloldali lap szerint az első forduló egyik tanulsága az, hogy a franciák politikai változásra vágynak, s ezen vágy mögött a baloldalnak végre sikerült egységet felmutatnia már vasárnap este. A másik pedig az, hogy a szélsőjobboldal még nem volt soha olyan erős Franciaországban, mint most, ami a lap szerint Nicolas Sarkozy kudarca. „Franciaország sem ússza meg más európai országok sorsát, ahol ezek a formájukban szalonképessé vált, de tartalmukban ugyanolyan kártékony new look populizmusok egyre nagyobb visszhangra találnak a választók körében. És magukkal rántják a konzervatív pártokat is” – írta a Libération.