Nem elég az írásos garancia

Moszkva nem éri be azzal, hogy az Egyesült Államok írásos garanciát adjon: az Európába tervezett rakétaelhárító rendszer nem irányul Oroszország ellen.

TK
2012. 04. 03. 17:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A külügyminiszter-helyettes véleménye szerint az amerikai félnek magyarázatokat kell fűznie a jogilag kötelező érvényű garanciához, felvilágosítást kell például adnia arról, hogy Oroszország a rendszer mely paramétereit vegye számításba, s miként bizonyosodhat meg afelől, hogy ezeket a paramétereket betartják.

Rjabkov leszögezte: a jogilag kötelező érvényű garancia hiányában nincs esély arra, hogy a két ország megegyezzen a rakétapajzs kérdésében, és nem jut közös nevezőre akkor sem, ha ezeket a garanciákat nem támasztják alá egyértelmű kritériumok, hogy az amerikai vezetésű NATO rakétapajzsa nem fenyegeti Oroszország biztonságát.

Oroszország ellenzi a rakétarendszer kiépítését, mert attól tart, hogy a határai közelében létrehozandó, elvileg Irán ellen irányuló rakétapajzs aláássa az orosz hadászati arzenál hatékonyságát, elrettentő jellegét.

A szíriai kormánynak „meg kell tennie az első lépést”

Rijád Haddad, Szíria oroszországi nagykövete kedden tájékoztatta Mihail Bogdanov külügyminiszter-helyettest, az orosz elnök közel-keleti különmegbízottját a szíriai vezetésnek a helyzet normalizálására tett erőfeszítéseiről. Megerősítette, hogy Damaszkusz megkezdte azoknak a kötelezettségeknek a teljesítését, amely a Kofi Annan volt ENSZ-főtitkár, az ENSZ és az Arab Liga különmegbízottja által előterjesztett béketervből hárul rá.

Bogdanov „kifejezte az orosz fél elégedettségét a szíriai hatóságok döntésével kapcsolatban, miszerint megteszik az első lépéseket, és kivonják a katonákat és a nehézfegyvereket a lakott településekről április 10-ig” – közölte az orosz külügyminisztérium Bogdanov és Haddad találkozója után.

Az orosz külügyminisztérium egyúttal ismét jelezte, hogy a szíriai ellenzéknek és fegyveres csoportoknak követniük kell Damaszkusz példáját, ideértve az Annan-terv egyértelmű támogatásának kinyilvánítását és a gyakorlati lépések megtételét annak megvalósítása érdekében.

Annan az ENSZ Biztonsági Tanácsának hétfőn tartott ülésén közölte, hogy a szíriai kormány április 10-re készen áll majd a béketerv részleges életbe léptetésére. Damaszkusz április 10-ig leállítja csapatainak a városokba történő vezénylését, és megkezdi onnan a nehézfegyverek és a katonák kivonását. Még Annan bejelentése előtt Szergej Lavrov orosz külügyminiszter azt hangoztatta, hogy a szíriai kormánynak „meg kell tennie az első lépést”, és ki kell vonnia csapatait a megszállt városokból.

Kedden azonban folytatódtak a heves harcok Szíriában. Ellenzéki aktivisták arról számoltak be, hogy Deraa, Idlib és Damaszkusz tartományban összecsapások folynak a kormánycsapatok és a dezertőrök között.

A szíriai média közlése szerint szerdán Damaszkuszba várják Annan küldötteit, hogy megbeszéljék a tűzszünetet felügyelő misszió részleteit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.