A külügyminiszter-helyettes véleménye szerint az amerikai félnek magyarázatokat kell fűznie a jogilag kötelező érvényű garanciához, felvilágosítást kell például adnia arról, hogy Oroszország a rendszer mely paramétereit vegye számításba, s miként bizonyosodhat meg afelől, hogy ezeket a paramétereket betartják.
Rjabkov leszögezte: a jogilag kötelező érvényű garancia hiányában nincs esély arra, hogy a két ország megegyezzen a rakétapajzs kérdésében, és nem jut közös nevezőre akkor sem, ha ezeket a garanciákat nem támasztják alá egyértelmű kritériumok, hogy az amerikai vezetésű NATO rakétapajzsa nem fenyegeti Oroszország biztonságát.
Oroszország ellenzi a rakétarendszer kiépítését, mert attól tart, hogy a határai közelében létrehozandó, elvileg Irán ellen irányuló rakétapajzs aláássa az orosz hadászati arzenál hatékonyságát, elrettentő jellegét.
A szíriai kormánynak „meg kell tennie az első lépést”
Rijád Haddad, Szíria oroszországi nagykövete kedden tájékoztatta Mihail Bogdanov külügyminiszter-helyettest, az orosz elnök közel-keleti különmegbízottját a szíriai vezetésnek a helyzet normalizálására tett erőfeszítéseiről. Megerősítette, hogy Damaszkusz megkezdte azoknak a kötelezettségeknek a teljesítését, amely a Kofi Annan volt ENSZ-főtitkár, az ENSZ és az Arab Liga különmegbízottja által előterjesztett béketervből hárul rá.
Bogdanov „kifejezte az orosz fél elégedettségét a szíriai hatóságok döntésével kapcsolatban, miszerint megteszik az első lépéseket, és kivonják a katonákat és a nehézfegyvereket a lakott településekről április 10-ig” – közölte az orosz külügyminisztérium Bogdanov és Haddad találkozója után.
Az orosz külügyminisztérium egyúttal ismét jelezte, hogy a szíriai ellenzéknek és fegyveres csoportoknak követniük kell Damaszkusz példáját, ideértve az Annan-terv egyértelmű támogatásának kinyilvánítását és a gyakorlati lépések megtételét annak megvalósítása érdekében.
Annan az ENSZ Biztonsági Tanácsának hétfőn tartott ülésén közölte, hogy a szíriai kormány április 10-re készen áll majd a béketerv részleges életbe léptetésére. Damaszkusz április 10-ig leállítja csapatainak a városokba történő vezénylését, és megkezdi onnan a nehézfegyverek és a katonák kivonását. Még Annan bejelentése előtt Szergej Lavrov orosz külügyminiszter azt hangoztatta, hogy a szíriai kormánynak „meg kell tennie az első lépést”, és ki kell vonnia csapatait a megszállt városokból.
Kedden azonban folytatódtak a heves harcok Szíriában. Ellenzéki aktivisták arról számoltak be, hogy Deraa, Idlib és Damaszkusz tartományban összecsapások folynak a kormánycsapatok és a dezertőrök között.
A szíriai média közlése szerint szerdán Damaszkuszba várják Annan küldötteit, hogy megbeszéljék a tűzszünetet felügyelő misszió részleteit.