Szírián múlik az elrabolt magyarok sorsa

Tálas Péter az MNO-nak a kialakult helyzetről elmondta, hogy az rendkívül bonyolult, már-már polgárháborús viszonyok jellemzik az országot.

NT
2012. 04. 28. 16:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szijjártó Péter kora délutáni közleményében azt írta: a Külügyminisztérium és a Terrorelhárítási Központ (TEK) arról tájékoztatta a Miniszterelnökséget, hogy helytálló az információ, amely szerint két Szíriában dolgozó magyar állampolgárságú férfit ismeretlen fegyveresek szombatra virradó éjszaka elhurcoltak.

„Magyarország minden esetben gondoskodik a külföldön bajba került magyarokról, így Orbán Viktor miniszterelnök utasításának megfelelően a magyar hatóságok felvették a kapcsolatot a külföldi társszervekkel, és minden lehetőséget kihasználva dolgoznak a helyzet megoldásán” – írta a szóvivő, hozzátéve: a TEK szakemberei arra is készek, hogy megfelelő időben a térségbe induljanak információt gyűjteni.

Tálas: Nehéz bármit is mondani

„Ilyenkor a helyismerettel rendelkező egységek, szervek vannak előnyben” – ezt már Tálas Péter mondta el hírportálunknak. A szakértő szerint „első körben Szíriának kell lépnie, illetve az ottani hatóságoknak”. Azt, hogy hová vihették őket, kik lehetnek az elrablók, ezt innen nagyon nehéz megállapítani.

A biztonságpolitikai szekértő hozzátette, hogy „ilyenkor a titkosszolgálatok természetesen egyeztetnek egymással”, s a helyzet megoldása „az ottani állami szerveken múlik – leginkább a szír rendőrségen”. „Kérdéses, hogy hajlandóak-e bármilyen együttműködésre ezen szervezetek, továbbá kérdéses az is, hogy ebben a helyzetben a Terrorelhárítási Központnak (TEK) milyen kapcsolatai, milyen lehetőségei vannak” – emelte ki Tálas.

A szakértő szerint, ha úgy alakul, akkor akár az is előfordulhat, hogy TEK kimegy Szíriába, de ez az ottani hatóságoktól függ, ők rendelkeznek helyismerettel, első körben nekik kell lépniük. „Ne az amerikai filmekből ismert túszszabadítási jelenetekből induljunk ki, mert ez nem ilyen egyszerű. Ilyenkor a helyismeret számít leginkább, a pontos tervezés, információgyűjtés” – tette hozzá.

A biztonságpolitika szakember elmondta, hogy korábban is voltak már emberrablások Szíriában – például februárban 11 iráni zarándokot raboltak el – de számuk elenyésző. „A terroradatbázisok szerint egyébként nem jellemzőek a túszejtések” – hangsúlyozta Tálas.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.