Tóásó-ügy: reagált a bolíviai ügyész

Az ítélet megszületéséig akár másfél hónap is eltelhet a Tóásó-ügy érdemi tárgyalásának május 15-i megkezdése után – mondta hétfőn Marcelo Sosa bolíviai ügyész.

tt
2012. 04. 16. 18:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ügyészt – aki az úgynevezett terrorista összeesküvési ügyben vezette a nyomozást – az ABI bolíviai hírügynökség idézte a Patria Nueva elnevezésű rádiónak adott interjúja alapján. Sosa szerint az ítélet másfél hónapos megszületéséhez is arra van szükség, hogy a tárgyalást megszakítás nélkül folytassák.

A hét végén látott napvilágot a hír, amely szerint május 15-én ül össze a bolíviai bíróság az ügy érdemi szakaszának megtárgyalására, megkezdve a szóbeli meghallgatásokat. Pontosan három évvel ezelőtt, 2009 április 16-án a bolíviai Santa Cruz város egyik szállodájában a rendőrség kommandósai egy rajtaütés során lelőtték a magyar–horvát–bolíviai állampolgárságú Rózsa-Flores Eduardót, az erdélyi Szovátáról származó Magyarosi Árpádot és az ír Michael Martin Dwyert. A hatóságok szerint az úgynevezett terroristacsoport az elnök, Evo Morales ellen tervezett merényletet.

A rajtaütés két túlélője, a magyar Tóásó Előd és a horvát–bolíviai állampolgár Mario Tadic azóta a La Paz-i San Pedro börtön rabja.

Marcelo Sosa az ABI szerint maga is elismerte, hogy a per egész folyamatának „van határideje”, azaz a büntető törvénykönyv kimondja: egy eljárás időtartama legfeljebb három év lehet, annak lejárta után az ügyet le kell zárni.

Tóásó a napokban Lukács Csaba újságírónak telefonon elmondta: a bolíviai hatóságok egy évvel a letartóztatása után hozták az új jogszabályt, amely meghosszabbítja az előzetes letartóztatás maximális idejét 18 hónapról 36 hónapra, de ez is lejár április 16-án.

„A 2010/007-es számú törvényt az én esetemben visszamenőlegesen alkalmazzák annak ellenére, hogy ezt tiltja minden nemzetközi egyezmény... Ez idáig nem kezdődött el a tárgyalás sem, nemhogy ítélet született volna az ügyemben. Hiába kértük az ügyvédemmel többször is a szabadlábra helyezésemet, folyamatosan halasztják a kérelmem megtárgyalását, másrészről pedig újabb és újabb indokokat találnak ki a bent tartásom érdekében” – mondta Tóásó az újságírónak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.