A megbeszéléseknek Isztambul ad otthont szombaton.
Az iráni tárgyalóküldöttség vezetője az arabul sugárzó al-Alam iráni televízióban hangoztatta, reméli, tárgyalópartnerei is építő jelleggel tárgyalnak majd.
A nemzetközi közösséget az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja (az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Oroszország és Kína), valamint Németország – az úgynevezett „5+1-es formáció” – képviseli.
A korábbi tárgyalások, ugyancsak Isztambulban, tavaly januárban kudarcba fulladtak. Az Egyesült Államok és az Európai Unió időközben úgy döntött, hogy olajembargót léptet életbe a teheráni rendszerrel szemben. Irán tagadja azokat a vádakat, hogy nukleáris fejlesztési programja atomfegyver előállítására irányul.
Dzsalili most kijelentette, hogy a fenyegetés és a nyomásgyakorlás soha nem hozott eredményt, az csupán megerősíti az iráni nép eltökéltségét. Hozzátette, hogy Teherán kész eredményes tárgyalásokat folytatni és nagyobb mértékben együttműködni.
Korábban Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök azt követelte a Nyugattól, hogy változtasson a stílusán, ha megegyezésre akar jutni Iránnal. „Rendszeresen sértegetik az iráni népet, az erő pozíciójából beszélnek vele, sértegetik. Az iráni nép nevében azt mondtam, hogy változtassanak a nyelvezetükön és tisztelettel szóljanak” – hangsúlyozta az iráni elnök.
A nyugati hírszerzés 2009-ben fedte fel, hogy Irán a korábban ismert létesítménye mellett titokban egy másik urándúsító üzemet is épít, és ez fokozta a gyanút Teherán katonai terveit illetően. Irán 2010 februárjában megkezdte a 20 százalékosra történő urándúsítást, de azt állítja, hogy ez is csupán békés célokat szolgál.