A politikai nyitásnak visszafordíthatatlannak kell lennie – mondta Ashton, hozzátéve: tudja, hogy az átalakulási folyamat bizonyos időt vesz igénybe. A főképviselő Rangunban megnyit egy új EU-irodát, amely főként a segélyprogramok lebonyolítását felügyeli majd, de politikai szerepe is lesz. Bruneiben, az európai és délkelet-ázsiai külügyminiszterek és magas rangú diplomaták találkozójának a végén, pénteken Ashton kijelentette, hogy az iroda megnyitása „az első lépés” a teljes körű diplomáciai kapcsolatok felvétele felé.
Ashton hétfőn a burmai fővárosban, Najpjidóban Thein Szein államfővel is tárgyal, akit közlése szerint arra fog biztatni, hogy tegyen még többet az átmenet érdekében. A volt tábornok tavalyi hatalomra kerülése óta széles körű változásokat kezdeményezett, üdvözölte Szú Kji pártjának részvételét a politikai életben, és politikai foglyokat bocsátott szabadon.
Az április 1-jei időközi parlamenti választáson Szú Kji pártja, a Nemzeti Liga a Demokráciáért a rendelkezésre álló 45 parlamenti mandátumból 43-at szerzett meg. Az ellenzéki vezető életében először maga is bekerült a törvényhozásba. Előzőleg évtizedeken át börtönben ült vagy házi őrizetben tartották.
Az EU a hét elején úgy döntött, hogy a kedvező változásokra való tekintettel hatályon kívül helyezi a Burmát 1988 óta kormányzó katonai junta ellen életbe léptetett átfogó büntetőintézkedéseket. A junta feloszlása és a polgárinak nevezhető kormány megalakulása óta magas rangú külföldi politikusok egész sora, köztük David Cameron brit miniszterelnök és Hillary Clinton amerikai külügyminiszter tett látogatást az országban. Vasárnap a délkelet-ázsiai országba várják Guido Westerwelle német külügyminisztert is.