Már az első fordulóban Hamenei hívei szerezték meg a felkínált helyek többségét, ezzel szemben Ahmadinezsád hívei a korábbinál kevesebb mandátumhoz jutottak. Az összesen 290 képviselői helyből 65-ért versengtek a jelöltek a második fordulóban, amely szemmel láthatóan tovább erősítette az Iszlám Köztársaság élén álló politikai és vallási vezetőt. A szombat reggelig ismertté vált részeredmények szerint Hamenei emberei húsz, Ahmadinezsádé nyolc helyet szereztek, a függetlenek pedig 11-et az állami média jelentése szerint. Végleges eredmények későbbi időpontban várhatók.
A választások az állami vallási vezetés vizsgájának is tekinthetők a támogatottság szempontjából, hiszen ez meggyengült, amikor a hatalom vérbe fojtotta a kormányellenes tüntetéseket a 2009-es elnökválasztás után. A 2009-es tiltakozásokat az váltotta ki, hogy reformerek szerint Ahmadinezsád elnök csalással nyerte meg a választást. Miután a reformerek vezetői házi őrizetben vannak, ez a tábor úgyszólván a partvonalon kívülről szemléli a választásokat, a hatalmi harc a vallási vezetés és az elnök tábora között folyik.
A második forduló sem kedvezett Ahmadinezsádnak
További előnyre tettek szert Ali Hamenei ajatollah legfőbb iráni vezető hívei a parlamenti választások második, pénteken megtartott fordulójában.
2012. 05. 05. 9:07
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!