Az elnöki székben landolhat a háborús csetnikvezér

Óriásiak a szerbek várakozásai az Európai Unióval szemben, de közben hallgatnak a csetnikek által elkövetett bűnökről. Interjú az elnökválasztás második fordulója előtt.

Kovács András
2012. 05. 19. 14:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Mennyiben volt más a mostani elnök- és parlamenti választási kampány, mint a korábbiak?
– Lényegét tekintve nem különbözik a legutóbbitól, mivel ugyanaz a két párt vívta a legnagyobb küzdelmet. Az egyik a Demokrata Párt (DS), Boris Tadić alakulata, amely balközép, a másik a Tomislav Nikolić vezette Szerb Haladó Párt (SNS), amely jobbközép erőként határozza meg önmagát. Az SNS múltja egyáltalán nem tekinthető jobbközépnek, mert Nikolić a Vojislav Šešelj vezette Szerb Radikális Párt egyik vezetője volt, és a délszláv háborúban önkéntesként harcolt a horvátok ellen Szlavóniában. Arról ugyan nincs tudomásunk,hogy háborús bűnöket követett volna el – eljárás nem folyik ellene –, de a harcokban aktívan részt vett. Šešelj egyébként éppen a Szerémségben és Szlavóniában elkövetett háborús bűnök miatt van Hágában.

– Miért nem foglakozik a média aktívabban azzal, hogy Nikolić aktívan részt vett a délszláv háborúban?
– A szerb közvélemény jelentős része nem tartja szégyenletes dolognak, hogy az egyik elnökjelölt a horvátok ellen harcolt. Az ország közvéleményének ambivalens a viszonya a háborúhoz, akik a szerb oldal felelősségét hajlandók elismerni, azok nem kis része is úgy véli, fele-fele arányban megoszlik a felelősség a szerbek, illetve horvátok, bosnyákok között, így vélekednek Tadić hívei is. Arról nem is beszélve, hogy a kormánykoalíció tagja volt a manapság a nyugat által européernek elismert Szerb Szocialista Párt (SPS), Milosević alakulata. Az SPS mai elnöke, Ivica Dačić e párt kommunista elődje ifjúsági szervezetének volt vezetője a háború idején.

– Melyik erő a választás legnagyobb vesztese? A Szerb Radikális Párt kiesésével a közbeszéd is megváltozhat?
– A Šešelj-féle párt kiesésének a fő oka, hogy Nikolićék korábban otthagyták az alakulatot, és szavazói többsége velük tartott. A választók azt sem díjazták, hogy Šešelj a feleségét tette meg elnökjelöltnek. A gazdaságilag hosszú ideje rossz helyzetben levő Szerbiában az egykori radikális, ma SNS-párti szavazók is az EU tagságtól várják életkörülményeik jobbra fordulását. A radikális párt eltűnésével az eszméik nem tűntek el. A nacionalizmus tekintetében Szerbiát másként kell leírni, mint Magyarországot vagy Horvátországot. Szlovákiához hasonlít, ahol egy Fico-féle balközép párt nacionalistának tekinthető. A DS és a szocialisták pragmatikusan politizálnak, mivel képesek folyamatosan változtatni a véleményüket, de a nemzetiségi kérdésben Nikolićéktól időnként csak módszereikben és kisebbségbarát retorikájukban különböznek, mert például Szabadkán mindent elkövetnek, hogy a VMSZ-t távol tartsák a helyi hatalomtól.

– Miben húzná meg a fő különbséget Tadić és Nikolić között?
– Tadićnak nagyon jó esélyei vannak a győzelemre, mivel 16 százalékos fölénnyel vezet legfőbb riválisa előtt. A két politikus múltja jelentősen különbözik, valamint a mögöttük álló személyek is mások. Nagyon sokan vannak Nikolić mögött, akik meglehetősen agresszív politikát folytattak a kilencvenes években. Akkor váltak européerré, amikor Nikloić rájött, hogy a klasszikus retorikával nem tudja meghódítani a szerb választókat. Nikolić párttagsága és a szavazói esetében kérdés, hogy mennyiben tudnák elfogadni az uniós tagsággal járó kötelezettségeket. Nikolićnak esetleges újabb vereségét követően el kell gondolkoznia azon, hogyan tud partnereket találni a jövőben, de a távozása sem zárható ki.

---- Csetnikek ----

– Mennyiben fér bele az européerségbe Nikolić korábbi csetnik múltja?
– A délszláv háborúban szerzett érdemei miatt nevezeték ki őt csetnik vajdává. Maga Šešelj is csetnik vajda volt, de ő még jóval korábban kapta ezt a címet. A csetnik mozgalom egy szerb katonai felszabadító múltból származik a török időkből. Mind az I., mind a II. világháborúban a nagyszerb nacionalizmus képviselői voltak. A II. világháborúban egyszerre nemzeti felszabadítók voltak a nyugatiak szemében, de jelentős etnikai tisztogatást hajtották végre a horvát és muzulmán lakosság körében. Jelenleg Szerbiában ezt a mozgalmat rehabilitálták, és hallgatnak az általuk elkövetett bűncselekményekről. Šešelj azonban nemcsak a második világháború csetnik nemzeti ellenállói hagyományait vállalta fel, emberei a gyakorlatban is hasonlóan léptek fel 1991 és 1995 között a horvát és muzulmán civil lakosság ellen.

– Milyen vérengzéseket követtek el a csetnikek?
– A különböző szerb szabadcsapatok, köztük a Šešelj-féle csetnikek több, civilek és hadifoglyok ellen elkövetett háborús bűncselekményben is részt vettek. Szlavóniában és a Szerémségben többek között magyar áldozatai is voltak a mészárlásoknak, például Szentlászlón és Vukováron. Szabadcsapatoknak nevezték őket, de a fegyvereket a Jugoszláv Néphadseregtől kapták. Gyakorlatilag a Milosevićék bízták rájuk azokat a feladatokat, amelyeket a hadsereg nem akart végrehajtani. A lakosság megfélemlítése, elűzése, etnikai tisztogatás volt a feladatuk, de Vukovárott a kórház sebesültjeit is kivégezték. Indultak eljárások ellenük, de teljes mértékben nem derítettek föl mindent. A DS szembeszállt ezekkel az elemekkel, míg Nikolićék csak tessék-lássék módon határolódnak el tőlük.

– Mennyire vesznek részt a csetnikek a szerb közéletben?
– Elsősorban a Šešelj-féle radikális pártban vesznek részt, de a milosevići háborús politika támogatói a haladó pártban és a szocialisták soraiban is megtalálhatók.

– Mitől váltak a szerb szocialisták a Nyugat számára ennyire elfogadott erővé?
– Dačić pragmatikus politikus, és nagyon egyenes a karrierje, mivel több mint húsz éve van a politikában. Ő szerezte meg a szocialista párt vezetését Milosević bukása után, és elég ügyesen kapcsolódott a demokratákhoz. A belügyminiszteri posztot nagyon eredményesen használta föl a kampányban, és valószínűleg sok radikális párti szavazót magához tudott vonzani. Ennek oka, hogy sokan közülük gyűlölik Nikolićot, mivel szakított korábbi alakulatával.

– Lehet miniszterelnök Dačićból?
– Elképzelhető, de kérdés, hogy Tadić ezt hogyan tudja a demokraták között elfogadtatni. A DS 24, a szocialisták 16 százalékot kaptak, ezért nélkülük semmiképpen nincsen koalíció. A belügyminiszter egyébként a választások éjszakáján már kijelentette, hogy nekik kell adniuk a miniszterelnököt. Nem valószínű, hogy Nikolić a szocialistákkal összefogna, mivel a miniszterelnöki posztot nem fogja átadni nekik.

---- Magyarság ----

– Erősödött vagy gyengült a magyarság pozíciója a voksolást követően?
– Országos és tartományi szinten beszélhetünk erősödéséről, Szabadkán viszont nem. A Vajdaságban 9–10 képviselője lehet a VMSZ-nek, a parlamentben frakciót alakíthatnak. Szabadkán már nem lehet előretörésről beszélni, ráadásul választási csalás gyanúja is fölmerült, de Pásztor István, a párt elnöke nem kért újraszámlálást, mivel az Nikolić kezére játszana. A választási csalásokat nem lehet teljesen kizárni, de ahogy 2002-ben Magyarországon, nehéz bizonyítani. Nikolić nem fogja bojkottálni a választásokat, mivel az általa bemutatott bizonyítékok nem elégségesek. Folytatja csak a radikálisok hagyományait, akik mindig csalást emlegettek, kivéve mikor Milosević bevette őket a kormányba.

– Magyar vélemények szerint abban volt érdekelt a VMSZ, hogy a DS ne nyerje túl magát. Ez mennyiben valósult meg?
– Nem nyerte túl magát, de a szocialisták országos megerősödése miatt a VMSZ szerepe csökkent. Tadićnak jól jött volna, hogy a magyarokat bevegye a kormányba az uniós integráció miatt, azonban a VMSZ Nikolić javára biztosan nem fog visszalépni. Bár a pártban fölmerültek olyan hangok, hogy adott esetben a szerb haladókat támogatnák, de ez csak nyomásgyakorlás lehetett Tadićék irányába. A magyar közösségen belül továbbra is a VMSZ a meghatározó erő.

– Tadićék hatalmon maradását követően mennyire biztos az európai út folytatása?
– Nyilván nem lesz gyors ez a folyamat, de valószínű, hogy a Tadić–Dačić-kormány könnyebben fogadja majd el a közös uniós jogot, mint Nikolićék. A szerb gazdaság még mindig nem heverte ki a háborút és a rendszerváltást, így itt mindenképpen változásra lenne szükség. A szerb lakosság azért támogatja az uniós csatlakozást, mivel így megnyílna a munkaerőpiac, de az más kérdés, hogyan tudnak alkalmazkodni a gazdasági feltételrendszerhez.

– Koszovó ügyében lehet-e elmozdulás?
– Mintha konszenzus lett volna a szerb politikai erők közt, hogy a választásokon nem foglalkoznak ezzel a témával, csak a radikálisok és Vojislav Koštunica pártja kampányolt ezzel.

– A szerbiai közhangulat mennyire érett az uniós csatlakozásra?
– A múltról nem szeretnek beszélni, el akarják felejteni. Az EU-val kapcsolatban óriási illúziók élnek, túlzottak a várakozások. Ha nagyon elhúzódnak a csatlakozási tárgyalások, akkor a szélsőséges erők is megerősödhetnek, de Nikolić alakulata is retorikát válthat. A tagjelölti státussá nyilvánítás után nem valószínű a túlságosan nagy időhúzás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.