Bolívia nem tartja be a nemzetközi megállapodásokat

Magyarországot nyugtalanítja az úgynevezett bolíviai terroristaügy nyomozásának alakulása, különös tekintettel a bebörtönzött Tóásó Előd helyzetére.

tt
2012. 05. 14. 20:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gulyás Gergely az Eju.tv című bolíviai hírportálnak adott, hétfőn megjelent nyilatkozatában elmondta, hogy Magyarországot nyugtalanítja az úgynevezett terroristaügy nyomozásának alakulása, különös tekintettel a bebörtönzött Tóásó Előd helyzetére, valamint a három éve megölt Rózsa Flores Eduardóval és Magyarosi Árpáddal történtekre.

Bolíviai elit kommandósok 2009. április 16-án a helyi ellenzék fellegvárának számító Santa Cruz városban lőtték le a bolíviai–magyar–horvát állampolgár Rózsa Flores Eduardót, az erdélyi Magyarosi Árpádot és az ír Michael Martin Dwyert. Letartóztatták a magyar–román állampolgár Tóásó Elődöt és a horvát–bolíviai állampolgár Mario Tadicot. A bolíviai hatóságok azt állítják, hogy „terrorista csoportot” számoltak fel, amely többek között Evo Morales elnököt is meg akarta gyilkolni.


Gulyás Gergely, aki látogatása során felkereste a La Paz-i büntetés végrehajtási központot is, egyértelműnek nevezte, hogy a bolíviai hatóságok nem tartják tiszteletben Tóásó Előd jogait. A parlament 2010-ben visszamenőleges hatállyal 18 hónapról 36 hónapra növelte az előzetes letartóztatás időtartamát, ami hátrányosan érintette Tóásót. Ráadásul a per még el sem kezdődött ellene, noha a törvény értelmében a feljelentést követő három éven belül be kell fejezni a pert – emlékeztetett a politikus.

A magyar kormányt nem győzték meg a „terrorista csoportról” szóló bolíviai állítások. „Minthogy a csoport három tagja már nem él, meggyilkolták őket, a Tóásó Elődről rendelkezésre álló információink alapján meggyőződésünk, hogy nem azért utazott Bolíviába”, hogy az elnökgyilkossághoz hasonló terrorista cselekedetet hajtson végre – mondta a képviselő.


Gulyás Gergely ugyanakkor leszögezte, hogy a magyar kormány nem kíván semmilyen formában és semmilyen koncepció alapján beavatkozni bolíviai belügyekbe. Általános álláspontja azonban az, hogy a nemzetközi jog elveit be kell tartani minden jogi eljárásban, s minden, külföldön letartóztatott magyar ügyét szoros figyelemmel követi jogaik tiszteletben tartásának érdekében.

A politikus közölte, hogy Magyarország mint az Európai Unió tagja felhívja minden európai intézmény, úgy az Európai Bizottság, mint az Európai Parlament figyelmét erre a bolíviai perre. Az unió jelentős összeggel támogatja Bolíviát. „Úgy véljük, ha Bolívia nem tartja tiszteletben egy európai polgár jogait, újra kell gondolni, át kell gondolni ezeknek az együttműködési támogatásoknak az érvényét” – mondta Gulyás Gergely, hozzátéve, hogy Budapest megpróbál együttműködést kialakítani az ügyet követő nemzetközi intézmények között.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.