Evakuálták a megfigyelőcsoportot

Nemzetközi megfigyelők csapatát evakuálták szerdán egy ostromlott észak-szíriai városból. Közben a Washington Post arról írt, hogy az Öböl-államok pénzéből fegyverzik a lázadókat.

PR
2012. 05. 16. 14:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy ENSZ-szóvivő közlése szerint szerdán nemzetközi megfigyelők csapatát evakuálták egy ostromlott észak-szíriai városból, ahol gépkocsikonvojuk mellett előző nap egy út mentén elhelyezett pokolgép robbant. Haszan Szeklavi, a világszervezet szíriai szóvivője szerint ENSZ-munkatársak vitték el őket az északnyugati Idlíb tartomány Hán Sejhún városának arról a részéről, ahol éjjel az ellenzéki erők tagjaival együtt menedéket találtak. Egy helyi aktivista szerint hatan vannak hat országból: Jemenből, Brazíliából, Bangladesből, Dániából, Marokkóból és Hollandiából.

Előzőleg a robbanás megrongálta a misszió járművét, de egyik megfigyelő sem sebesült meg. Robert Mood vezérőrnagy, az ellenőrcsapat norvég vezetője telefonon beszélt velük, és azt közölték, hogy jól vannak. Hán Sejhúnban szerdán öt ember, köztük három felkelő és egy gyerek vesztette életét a hadsereg tüzérségi támadásában. A déli Deraa egy palesztin menekülteket és a Golán-fennsíkról oda költözött szíriaiakat befogadó táborát is lőtte nehézgépfegyverekkel a hadsereg, három ember, köztük egy gyerek halálát okozva – közölte az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH). Másutt Deraa tartományban és a középső Homszban is volt halottja az erőszaknak a központ szerint.

Több és jobb fegyvereket kapnak

Sokkal több és jobb fegyvert kezdtek kapni a Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimje ellen küzdő felkelők az utóbbi hetekben, amit Perzsa-öbölbeli államok pénzelnek, és részben az Egyesült Államok hangol össze – írta szerdai számában a The Washington Post (WP) című amerikai lap szíriai ellenzéki aktivistákra, valamint amerikai és külföldi tisztségviselőkre hivatkozva.

Magyarország is részt vesz öt fővel a szíriai nemzetközi megfigyelői küldetésben – közölte hétfőn Németh Zsolt.

Az EU-országok külügyminiszterei megállapodtak a Szíriával szembeni korlátozó intézkedések további szigorításában – közölték hétfőn Brüsszelben.

A szíriai kormánycsapatok legkevesebb 23 katonája vesztette életét hétfőn a hónapok óta a felkelők kezén lévő, közép-szíriai Homsz tartomány Rasztán városában, miután összecsaptak lázadókkal – jelentette az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH).

Vasárnap legkevesebb kilenc ember vesztette életét Szíriában a hatóságok megtorló akcióiban, valamint a kormányerők és a dezertált katonák összecsapásaiban. Szombaton négy civil és a hadsereg négy katonája halt meg.

Barack Obama elnök kormányának tisztségviselői azt hangsúlyozták, hogy az Egyesült Államok nem szállít fegyvereket, és nem is pénzeli azok – egyebek közt harckocsi-elhárító fegyverek – szállítását, ehelyett bővítette kapcsolatait a szíriai ellenzék katonai erőivel, hogy az Öböl-menti államokat tájékoztathassa a lázadók megbízhatóságáról és parancsnoki-vezérlési infrastruktúrájáról. Mindez változást jelent az Obama-kormányzat stratégiájában, ahogy halványul a szíriai válság politikai megoldásának reménye. Sok tisztségviselő már úgy véli, hogy a katonai konfrontáció kiterjedése elkerülhetetlen – írja az amerikai újság.

A küldött hadianyagot Damaszkuszban, a török határhoz közeli Idlibben és a libanoni határnál fekvő Zabadániban tárolják a WP szerint. Ellenzéki aktivisták, akik két hónappal ezelőtt még azt mondták, hogy a lázadóknak fogytán a lőszerük, e héten már arról számoltak be, hogy a fegyverek beáramlása – bár nagy részüket még mindig a szomszédos országok feketepiacain és a szíriai hadsereg egyes elemeitől veszik – jelentősen növekedett, miután Szaúd-Arábia, Katar és más Öböl-menti államok úgy döntöttek, hogy havonta dollármilliókat adnak erre.

„Egyes körzetek tele vannak fegyverekkel”

A szíriai Muzulmán Testvériség is közölte, hogy megnyitotta saját ellátási csatornáját a lázadók irányában, gazdag magánadományozóktól és Öböl-menti államokból, köztük Szaúd-Arábiából és Katarból származó pénzforrások felhasználásával – mondta Mulham ad-Drobi, a fundamentalista szervezet végrehajtó bizottságának tagja. Az új szállítmányok megfordították a lázadók hónapok óta tartó visszaszorulását, akiknek ki kellett vonulniuk olyan erődítményeikből, mint Homsz város Bába-Amr negyede, valamint sok más körzet Idlibben és másutt – olvasható a washingtoni lap cikkében. „Nagy szállítmányok jutottak át – mondja egy szíriai ellenzéki személyiség. – Egyes körzetek tele vannak fegyverekkel.”

A lap megjegyzi, hogy az új fegyverek hatása jól látható volt ellenzéki és kormányerők hétfői összecsapásában a Homszhoz közeli Rasztán város ellenőrzéséért. A lázadók kezén lévő városban felkelők megrohanták a kormányhadsereg egy bázisát, és 23 katonát öltek meg az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központjának (OSDH) adatai szerint.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.