Hollande győzelme egy ”világmozgalom” kezdete? + Képek

Egy európai és ”talán világmozgalom” kezdeteként értékelte Francois Hollande megválasztott francia elnök a választási győzelmét.

TK
2012. 05. 07. 4:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Többek vagytok, mint egy nép, amely változást akar. Ti már egy mozgalom vagytok, amely mindenhol ébredezik Európában és talán a világon is a mi értékrendünkkel, vágyainkkal és a változás iránti követeléseinkkel. Köszönet, köszönet, köszönet” – mondta Hollande, akire órákon át türelmesen várt a hatalmas ünneplő tömeg. A szocialista jelölt ugyanis az ország közepén található választási székhelyén, Tulle városában várta meg a választás eredményét, ahol szintén hatalmas tömeg ünnepelte. Ott tartott beszéde után repülővel indult a fővárosba.


„Emlékezzetek majd egész életetekben erre a Bastille téri összefogásra, amely kedvet kell, hogy adjon más népeknek is Európában a változáshoz” – fogalmazott a megválasztott francia államfő. Megismételte, hogy az európai vezetőkön kívül szerinte más európai népek is azt remélik, hogy a franciaországi változásokkal véget érnek a megszorítások Európában.


A Bastille téri spontán ünnepségen megjelent a Szocialista Párt teljes vezetősége, amelynek tagjai Hollande érkezéséig beszédeket tartottak. A helyszín szimbolikus: ugyanitt gyülekeztek 31 évvel ezelőtt a baloldali választók, amikor Francois Mitterrand személyében a háború után először választottak meg baloldali politikust államfőnek Franciaországban.

Hollande arra kérte a baloldali tömeget, hogy maradjon aktív a következő hetekben is, és „adjon parlamenti többséget a köztársasági elnöknek”.

A nemzetgyűlési választásokat június 10-17-én tartják Franciaországban. A vasárnap nyilvánosságra hozott első két felmérés szerint azon a szocialisták, a szélsőbaloldal és a Zöldek együttesen a szavazatok 44-45 százalékára, a jobbközép tábor 31-32 százalékra, míg a szélsőjobboldali Nemzeti Front 15-18 százalékra számíthat. A szenátusban tavaly ősz óta már a baloldal alkotja a többséget.

Hollande fogadja a gratulációkat

Barack Obama amerikai elnök is gratulált a franciaországi elnökválasztás győztesének, a szocialista Francois Hollande-nak és kétoldalú találkozóra hívta a Fehér Házba a két hét múlva esedékes G8- és NATO-csúcstalálkozó előtt – közölte vasárnap este az amerikai adminisztráció. „Obama elnök felhívta az elnökké választott Francois Hollande-ot és gratulált neki a mai francia választási eredményhez” – tájékoztatott Jay Carney szóvivő. Hozzátette, hogy Obama elnök szeretne szorosan együtt dolgozni Hollande-dal és kormányával a nehéz gazdasági és biztonsági kérdéseken. Azonkívül, hogy Obama és Hollande május 18-19-én találkozik a Washington melletti Camp Davidben a G8-csoport csúcstalálkozóján, illetve május 20-21-én pedig a NATO-csúcstalálkozón Chicagóban is mindketten képviselik hazájukat, az amerikai elnök azt javasolta, hogy még ezeket megelőzően folytassanak kétoldalú megbeszélést a Fehér Házban – derül ki a washingtoni közleményből. Telefonos megbeszélésük során „Obama elnök és a megválasztott francia elnök mindketten emlékeztettek az amerikaiak és a franciák közötti fontos és tartós szövetségre” – írta a szóvivő.

Telefonon gratulált Mario Monti olasz miniszterelnök Francois Hollande-nak, a francia elnökválasztás győztesének, s a két ország szoros együttműködését szorgalmazta a gazdasági növekedés ösztönzésére. „A franciaországi és a görögországi választások eredményei nyomán át kell gondolni az európai politikákat. A felelős államháztartási politika szükséges feltétel, de nyilvánvalóan nem elegendő az alapvető cél eléréséhez, azaz a munkahelyeket teremtő és a társadalmi igazságosság felé mozduló fenntartható gazdasági növekedéshez” – áll Monti közleményében.


Erkki Tuomija finn szociáldemokrata külügyminiszter szerint a francia elnökválasztás végeredménye a remény jele, de a görögországi parlamenti választás kimenetele nehézségeket ígér úgy az országnak, mint Európának. A Facebook-oldalán olvasható bejegyzés szerint Tuomija úgy véli, hogy Hollande győzelme jó hír egész Európa számára, s azt szeretné, ha ez a diadal és a júniusi franciaországi parlamenti választásokon várható szocialista győzelem egyensúlyozná ki nagymértékben a Berlin által diktált politikát.

Enda Kenny, Írország centrista miniszterelnöke is üdvözölte Hollande-ot, s annak a reményének adott hangot, hogy győzelmének köszönhetően lehetővé válik az adósságválság kezelésének olyan megközelítése, amely jobban összpontosít a növekedésre, mintsem a megszigorításokra.

Douglas McWilliams, az egyik tekintélyes londoni gazdasági-pénzügyi kutatóközpont, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) vezérigazgatója hétfő hajnali értékelésében azt jósolta, hogy a megválasztott francia elnök, Francois Hollande mérsékelni fogja a választási kampány során hangoztatott költségvetési kiadásnövelő terveit, és majd arra fog hivatkozni, hogy „amikor betekintett a könyvekbe, rosszabb gazdasági helyzetet talált, mint amilyenre számított”. A CEBR vezérigazgatója szerint ugyanakkor Hollande-nak már nehezebb lesz visszalépnie attól a tervétől, hogy az évi egymillió eurónál többet keresőkre 75 százalékos személyi jövedelemadót vet ki.



Mariano Rajoy konzervatív spanyol miniszterelnök és a szintén jobbközép kormányt irányító Pedro Passos Coelho portugál miniszterelnök szintén gratulált az új francia elnöknek.

Stephen Harper kanadai miniszterelnök telefonon beszélt Hollande-dal. Szóvivője, Carl Vallée közölte, hogy a kanadai kormányfő a Kanadát és Franciaországot összekötő közös értékek, a mély történelmi, kulturális és nyelvi kapcsolatok fontosságát hangsúlyozta. „Kanada szorosan együtt akar működni Franciaországgal a nemzetközi kérdésekben, és Stephen Harper hangsúlyozta, hogy erre jó alkalmat kínálnak a G8-csoport, a NATO és a G20-ak közelgő csúcsértekezletei” – mondta a szóvivő.


Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök szerint Hollande győzelme után új korszak nyílik meg a francia–török kapcsolatokban. „Mostantól egész mások lesznek a francia–török kapcsolatok, a béke, a szolidaritás, a részvétel és az érzékenység irányába mozdulnak el” – mondta Erdogan vasárnap.

A jobboldali sajtó is üdvözölte Francois Hollande elnökválasztási győzelmét

A Le Figaro, amely a kampányban nyíltan támogatta a jobboldali Nicolas Sarkozyt, címlapján a megválasztott államfő fotójával, rajta „Francois Hollande az elnök” felirattal jelent meg. A konzervatív lapnak Változás című szerkesztőségi írása szerint a „franciák választottak, Francois Hollande az V. köztársaság második szocialista elnöke. Mostantól tehát minden francia elnöke. Így kívánja meg a demokrácia. A többség akaratának kifejezéseként üdvözöljük ezt a választást. Üdvözöljük tehát, Elnök úr!” – írta a Le Figaro. A lap ugyanakkor üdvözölte a leköszönő elnök által elindított „fontos reformokat” is, és úgy vélte, hogy Sarkozy „büszkén megtartotta Franciaország nemzetközi szinten betöltött helyét és döntő szerepet játszott az euró és Európa megmentésében”.

A szintén jobbra sorolt Atlantico hírportál nyitólapján is az olvasható: „Sok sikert, Elnök úr!”


A Libération címlapján csak annyi olvasható: „Normális”. A baloldali újság Végre című szerkesztőségi írása szerint „hatalmas az öröm”, amiért végre bezárul az a zárójel, amely azt feltételezte, hogy Francois Mitterrand elnöksége után többé nem lehet baloldali elnöke Franciaországnak. Francois Hollande győzelme a lap szerint annak a bizonyítéka, hogy a franciák a reményt választották ahelyett, hogy ˆ„elbarikádozták volna magukat fantazmagórikus határok mögé” a múltjukon nosztalgiázva.

A Le Monde újságírói által alapított Mediapart.fr hírportál – amely nyolc nappal ezelőtt közzétett egy volt líbiai főhivatalnoknak tulajdonított dokumentumot, amely szerint Tripoli beegyezett, hogy 50 millió euró értékben finanszírozza Nicolas Sarkozy 2007-es kampányát (Bővebben>>>) – megkönnyebbülését fejezte ki a jobboldali elnök távozása miatt. „Végre felszabadultunk! A sarkozyzmus veresége megszabadítja az országot a populista és idegengyűlölő kilengéseitől!” – írták az oknyomozó újságírók.

Az afgán biztonsági erők készek teljesen átvenni az ellenőrzést azon országrészek felett, amelyek jelenleg a francia erők illetékességébe tartoznak, ha a franciák Francois Hollande megválasztott államfő tervének megfelelően az év végén elkezdik kivonni katonáikat az országból – közölte hétfőn a kabuli védelmi minisztérium. „Számunkra a NATO álláspontja fontosabb, mint egyes országok egyéni döntései. De Afganisztán teljesen felkészült arra, hogy 2013-ban átvegye a biztonsági ellenőrzés feladatát” – mondta Mohammad Záhir Azimi tábornok, a minisztérium szóvivője.


Hasonló tartalmú, de szolidabb stílusú szerkesztőségi írásban üdvözölte a Libération című napilap egykori újságírói által létrehozott Rue89.fr a konzervatív elnök távozását: „Hollande elnök, csaó Sarko!”

Más lapok azonban az új francia elnökre váró feladatokra figyelmeztettek. A katolikus La Croix szerint Hollande-nak lélegzetvételnyi ideje sem lesz az intenzív kampányt követően, olyan sok feladat vár rá. A Les Échos szerint pedig a franciák kevés „kegyelmi időt” fognak adni Hollande-nak. „Növekedés, versenyképesség, adóssághalom, munkanélküliség. Az új elnökség előtt álló kihívások száma végtelen” – írta a vezető gazdasági napilap, amely szerint az unió fiskális paktumának újratárgyalása lesz Hollande számára az első próbatétel a nemzetközi színtéren.



Az MSZP gratulált

Az MSZP örömmel fogadja, hogy Franciaországot a következő években ismét baloldali államférfi vezetheti – írta a szocialisták elnökhelyettese hétfői közleményében, amelyben pártja gratulál Francois Hollande-nak, a francia elnökválasztás győztesének.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.