Kazahsztán Magyarországot kiemelt stratégiai partnerének tekinti

Felértékelődik Magyarország számára a kazah térség – jelentette ki Asztanában Varga Mihály, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár.

TK
2012. 05. 03. 14:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A politikus a kazah fővárosban nyilatkozott magyar újságíróknak, emlékeztetve arra, hogy a kétnapos látogatás idején egyebek mellett üzleti fórumot tartanak, amelyen felszólal Orbán Viktor magyar és Karim Maszimov kazah miniszterelnök is, és gazdasági megállapodásokat írnak alá.

A magyar–kazah kormányközi gazdasági együttműködési bizottság csütörtöki ülésével összefüggésben Varga Mihály arra hívta fel a figyelmet, hogy az elmúlt hét évben e térség bruttó hazai terméke megnégyszereződött, ezért a magyar kormánynak érdemes a kazah gazdasági kilátásokat feltérképeznie.

Kazahsztán Magyarországot kiemelt stratégiai partnerének tekinti – jelentette ki az államtitkár, hozzátéve hogy volt olyan év, amikor a kazah–magyar árukapcsolatok több mint félmilliárd dollárt értek el, de most, a válság idején ez kissé visszaesett.

A lehetséges együttműködési területek között említette a gyógyszeripart, a mezőgazdaságot, valamint az olaj- és gázipart. Megjegyezte, éppen a mostani kazah látogatás idején írják alá egy olyan közös cégnek az alapító dokumentumát, amely mezőgazdasági kultúrákat alakít majd ki Kazahsztánban magyar szakemberek segítségével.

Azzal a kormányátalakítással kapcsolatos kérdésre, miszerint tudja-e már, hogy marad-e a posztján vagy máshová kerül, Varga Mihály azt válaszolta: „mindennek eljön a maga ideje; a miniszterelnök nyilván amikor ilyen döntéseket meghoz, akkor közli ezt nemcsak az érintettel, hanem a nyilvánossággal is”.

Laszlóczki Imre, Magyarország kazahsztáni nagykövete újságíróknak elmondta, várhatóan több mint egy tucat megállapodást írnak majd alá a két ország képviselői a kétnapos látogatás ideje alatt. Rámutatott, Kazahsztán gazdag ország, elsősorban szénhidrogénkincse miatt. Jelenleg az olajtermelése körülbelül olyan szinten van, mint Kuvaité: 1,3 millió hordó naponta.

Hernádi Zsolt, a Mol Zrt. elnök–vezérigazgatója Asztanában elmondta, az 1990-es évek elejétől vesz részt Magyarország a kazahsztáni szénhidrogénkincs felkutatásában, kibányászásában. A Mol 2004-ben vásárolta be magát egy projektbe, amelyben ma 27,5 százaléka van a magyar olajipari vállalatnak. Néhány év sikertelen próbálkozás után a Mol átvette e projekt irányítását, tehát ma gyakorlatilag Mol-szakemberek végzik a kutatás irányítását – elevenítette fel az elnök–vezérigazgató. Hangsúlyozta, hogy 2011-ben nagy siker volt, amikor mintegy 200 millió hordó olajegyenértéket találtak. Ennek lehatárolása, a kutatások befejezése a következő két évben lezajlik. Ehhez újabb négy kutat kell fúrni, és további körülbelül 250 millió dollárt kell még befektetnie csak a Molnak. „Így el fogjuk érni a 350 millió dolláros összbefektetést, és el fog indulni a termelés 2015-ben a terveink szerint” – jelentette ki Hernádi Zsolt, hozzátéve hogy a csúcskitermelés körülbelül egymillió tonna olajegyenérték lesz majd. Arra, kérdésre, hogy mekkora jelentőségű a Mol tevékenységében a kitermelés elindítása, az elnök–vezérigazgató közölte: ez a Mol-csoport teljes szénhidrogénkészletének az öt százaléka. Jelezte egyúttal, hogy további befektetésekre készülnek Kazahsztánban, és biztos ezek sikerében is. Arra a kérdésre, hogy ha kerülne Magyarországra kazah olaj, hatással lenne-e az árakra, Hernádi Zsolt azt válaszolta: az árakra nem, az ellátásbiztonságra viszont igen. A mostani tárgyalások fontosságát szerinte az adja, hogy a két ország kifejezheti együttműködési szándékát politikai szinten is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.