Ragadós Timosenko példája

A bebörtönzött Julija Timosenko példáján felbuzdulva Szimferopol fogházában azzal a követeléssel álltak elő az őrizetesek, hogy küldjék őket németországi gyógykezelésre.

PR
2012. 05. 15. 8:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A követelésről Vadim Kolesznicsenko, a Régiók Pártjának parlamenti frakcióvezető-helyettese számolt be közleményben. Eszerint a szimferopoli rabok követelik, hogy a berlini Charité klinikán gyógykezeljék őket. A képviselő ezt úgy kommentálta, hogy a törvényeknek mindenkire egyenlően kell vonatkozniuk.

Volidimir Litvin házelnök hétfőn szakértői vizsgálatra küldte azt a törvénytervezetet, amely lehetővé tenné a külföldi orvosi segítségnyújtást az Ukrajnában fogva tartottak számára.

Az ukrán ellenzék követeli, hogy a hivatali hatalommal való visszaélés vádjával hétévi börtönre ítélt Julija Timosenkót Németországban gyógykezeljék. Oroszország is felajánlotta, hogy kész fogadni gyógykezelésre a politikust. A főügyészség azonban emlékeztetett arra, hogy az ukrán törvények ezt nem teszik lehetővé.

Timosenkót jelenleg a kelet-ukrajnai harkivi vasutaskórházban kezelik Lutz Harms, a berlini Charité klinika orvosának irányítása alatt. A tavaly augusztus óta őrizetben lévő volt kormányfő gerincbántalmakban szenved.

Halaszt a fellebbviteli bíróság

Az ukrán fellebbviteli bíróság úgy döntött kedden, hogy június 26-ára halasztja a hétéves börtönbüntetésre ítélt Julija Timosenko fellebbezésének vizsgálatát.

A polgári jogi és büntetőügyekre szakosodott legfelsőbb különleges bíróságnak kedden kellett volna megkezdenie a semmisségi panasz tárgyalását, de a testület az ügyészség kérésének eleget téve az elhalasztásáról döntött. Az ügyészség arra hivatkozott, hogy Timosenko nincs jelen a tárgyaláson.

A Timosenko-ügy súlyos viszályt keltett Kijev és a nyugati országok viszonyában, akik politikai szándékot sejtenek az ellenzéki vezető elítélése mögött, és szabadon bocsátását követelik. A semmisségi panaszt a halasztás miatt néhány nappal az ukrán–lengyel közös rendezésű labdarúgó Európa-bajnokság döntője előtt tervezik megvizsgálni. Több európai uniós ország azzal fenyegetőzött, hogy a Timosenko-ügy miatt bojkottálja az Eb mérkőzéseit.

Mint megírtuk, a kijevi kormány fontolóra veszi, hogy külföldre engedi gyógykezelésre a volt ukrán kormányfőt, ha orvosi szakvélemény szerint Ukrajnában nem juthat hozzá megfelelő gyógyterápiához.

A litván elnök meglátogatta pénteken Julija Timosenkót. Dalia Grybauskaitė egy órán át beszélgetett Timosenkóval, akit „jó állapotban” talált.

Ukrajnára erőteljes nyomás nehezedik Timosenko miatt, és több európai politikus a lengyel–ukrán közös rendezésben június 8. és július 1. között tartandó futball-Európa-bajnokság ukrajnai eseményeinek bojkottjára szólított fel. Kijev elhalasztotta a közép-európai államfők péntekre és szombatra tervezett jaltai csúcstalálkozóját, mivel a legtöbb meghívott – tiltakozásul a Timosenkóval szembeni bánásmód miatt – lemondta részvételét.

Ügyvédjének közlése szerint április 20-án beleegyezése nélkül szállították a harkivi kórházba Timosenkót, s közben fizikai erőszakot alkalmaztak vele szemben, sérüléseket okozva. Tiltakozásul az exkormányfő éhségsztrájkba kezdett, melyet közel három hét után, szerdán fejezett be. Az ukrán hatóságok tagadják, hogy rosszul bántak az 51 éves politikussal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.