A spanyol hírügynökség az egyik védőügyvédet idézi, aki szerint csak így biztosítható, hogy a tárgyalás a pártatlanság szellemében folyjék. Az egyik bolíviai vádlott védőügyvédje, Gary Prado Arauz elmondta: a hozzátartozók az Amnesty Internationalhez (AI) és más jogvédő szervezetekhez is levélben fordultak segítségért, mert azt vallják, hogy az immár három éve húzódó perben számos szabálytalanság történt, és a kormányzati körök manipulálták az egész procedúrát. A vádlottak családtagjai ezért úgy gondolják, hogy a tárgyalás pártatlanságát már csak az említett szervezetek jelenléte szavatolhatja.
Az EFE emlékeztet arra, hogy ebben a hónapban látogatást tett Bolíviában Gulyás Gergely, az Országgyűlés emberi jogi bizottságának fideszes alelnöke. A magyar honatya arra a következtetésre jutott, hogy Bolívia nem tartja tiszteletben saját törvényeit, még kevésbé a nemzetközi megállapodásokat. Arra utalt, hogy a bolíviai büntetőeljárási törvény értelmében egy eljárás legfeljebb 36 hónapig tarthat, és az előzetes fogva tartás időtartama legfeljebb 18 hónap lehet. Ez utóbbi időtartamot ugyan nemrég 36 hónapra hosszabbították meg, de a 2009. április 16-án őrizetbe vett Tóásó Előd ügye így sem felel már meg egyik feltételnek sem.
Elhúzódott a vita azzal kapcsolatban is, hogy a tárgyalást Santa Cruzban, a kommandós akció helyszínén, vagy La Pazban, a fővárosban tartsák. Ezt fontos elvi és jogi kérdésnek tekintik, hiszen a hivatalos szervek azért akarták a főváros illetékességébe utalni az ügyet, mert szerintük a vélt terroristák „államellenes összeesküvésre” készültek.