Kína kitart amellett, hogy megoldáshoz csakis a párbeszéd és az együttműködés vezethet – hangoztatta Pekingben a kínai elnök. Úgy vélte, a hatok (az ENSZ BT öt állandó tagja és Németország), valamint Irán májusi bagdadi tanácskozásán „további haladást értek el”.
A kínai elnök kifejezte abbéli reményét, hogy Irán „mérlegeli a helyzetet, rugalmasan és pragmatikusan közelíti meg a kérdést, és komoly tárgyalásokat folytat a hat érintett országgal, továbbá fokozza együttműködését a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel, hogy elérje a feszültség csökkentését”.
A kínai elnök biztosította vendégét a kétoldalú kapcsolatok elmélyítésének szándékáról és arról, hogy folytatják egyeztetéseiket a térségbeli és nemzetközi ügyekben. Ahmadinezsád a Hszinhua hírügynökség szerint ismertette országa nukleáris politikáját, és maga is kifejezte reményét, hogy a tárgyalások révén enyhülni fog a feszültség.
Irán Afganisztánnal is tárgyalt
Az iráni és az afganisztáni elnök a Sanghaji Együttműködési Szervezet (SESZ) csúcstalálkozójára érkezett Pekingbe. Mindkét ország a SESZ megfigyelői státusú tagja.
Más jelentések szerint az iráni elnök csütörtökön a kínai fővárosban találkozott Hamid Karzai afgán elnökkel is. Az IRNA iráni hírügynökség idézi Ahmadinezsádot, aki az afgán elnökkel folytatott megbeszélésén kijelentette: akárhogyan próbálkozik is az Egyesült Államok, nem sikerülhet visszahoznia azokat az időket, amikor teljes ellenőrzése alatt tartotta a világot. Hozzátette, hogy „az Egyesült Államok nem fogja elérni céljait az Afganisztánnal a közelmúltban aláírt biztonsági megállapodással”.
Karzai ezzel kapcsolatban kijelentette: az afgán kormány és nemzet nem fogja megengedni, hogy a megállapodás következtében sérüljön Afganisztán és Irán viszonya. Ahmadinezsád támogatásáról biztosította partnerét, míg Karzai példaértékűnek nevezte a két ország kapcsolatát.