Az eddigi legvéresebb nap Szíriában

Szombaton 29, vasárnap délig pedig kilenc ember esett áldozatul a támadásoknak.

tt
2012. 06. 10. 13:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vasárnapi kilenc halott közül hatan a libanoni határhoz közeli Kuszairban, hárman a Homsz városától északra fekvő Talbiszében vesztették életüket, az utóbbi három között volt egy asszony és egyéves lánya. Különböző ellenzéki források szerint a Szabad Szíriai Hadsereg (SZSZH) lázadói fokozzák támadásaikat a katonai járőrök, ellenőrzőpontok és rakétaütegek ellen.

A hadsereg pedig erősítéseket küldött az északi tengerparti Latakia nagyváros körüli hegyvidéki térségbe, ahol lázadók százai teremtettek bázist maguknak, és ahol heves harcok dúltak az elmúlt napokban – mondta Rámi Abdur-Rahmán, az OSDH elnöke.

A központ friss adatai szerint szombaton Szíria-szerte összesen 111-en haltak meg erőszakcselekményekben: 83 civil és 28 katona. Ez az egyik legsúlyosabb napi mérleg azóta, hogy április 12-én – elvileg – tűzszünet lépett élete, amelyet azonban egyik fél sem tart be. Az erőszak fokozódik az arab országban, dacára a mintegy 300 ENSZ-megfigyelő jelenlétének, akiknek a feladata lenne a fegyvernyugvás ellenőrzése.

A londoni központú OSDH-nak a Bassár el-Aszad elnök rezsimje elleni felkelés eddigi 15 hónapjára vonatkozó legújabb összegzése szerint eddig 14 115 ember halt meg – 9862 civil, 3470 katona és 783 dezertőr. Az OSDH a civilek közé sorolja azokat a fegyvereseket is, akik nem egykori katonákként szálltak szembe a rendszerrel.

Szíria nem Líbiára, hanem Boszniára hasonlít

William Hague szerint a szíriai válság nem a tavalyi líbiai helyzetre, hanem sokkal inkább az 1990-es évek Boszniájára hasonlít. A brit külügyminiszter a Sky News brit hírtelevíziónak adott vasárnapi nyilatkozatában kijelentette azt is, hogy Szíria „a szektariánus polgárháború” szélére sodródott.

Hague szerint hasonló volt a helyzet az 1990-es években Boszniában, amely akkor szintén szektariánus konfliktus szélén állt, és „szomszédos falvak lakói gyilkolták egymást”. A külügyminiszter hozzátette: Oroszországnak latba kell vetnie befolyását, és rá kell bírnia a szíriai kormányt Kofi Annan volt ENSZ-főtitkár, az ENSZ és az Arab Liga közös megbízottja által kidolgozott béketerv megvalósítására. Hague szerint azonban „egyértelműen fogytán az idő” e béketerv végrehajtására.

Arra a kérdésre, hogy a brit kormány kizárja-e az erő alkalmazását Szíriában, a brit külügyminiszter úgy fogalmazott: Szíria „vagy a szektariánus polgárháború, vagy az összeomlás szélén áll, így nem hiszem, hogy bármilyen lehetőséget kizárhatunk”. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a szíriai helyzet „nem nagyon hasonlít” a tavalyi líbiai felkelésre. Líbiában „sikeres intervenciót tudtunk végrehajtani, életeket mentve” – tette hozzá.



Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.