A 33 éves Breivik tavaly júliusban Oslóban és a norvég főváros közvetlen közelében fekvő Utøya szigetén összesen 77 személyt gyilkolt meg. Tettét – amely nemcsak Norvégiában, de a világ számos országában megdöbbenést és felháborodást váltott ki – azzal indokolta, hogy a gyilkosságokkal a multikulturalizmus, illetve a külföldiek bevándorlása ellen akart tiltakozni. Breivik pere több hónapja tart, az ítéletet nagyban befolyásolhatja a vádlott elmeállapotával kapcsolatos végső szakértői vélemény. Az első előzetes orvosi állásfoglalás a tömeggyilkost elmebetegnek nyilvánította, egy második azonban amellett foglalt állást, hogy a szélsőjobboldali beállítottságú Breivik beszámítható.
Amennyiben a bírói testület az utóbbi véleményt fogadja el, Breiviket a Norvégiában maximálisnak számító 21 év börtönnel sújthatják, ez azonban ötévenként – korlátlan ideig – meghosszabbítható. Amennyiben viszont a gyilkost elmebetegnek nyilvánítják, akkor pszichiátriai intézetbe kerülne, ami Norvégiában máris erős ellenérzéseket váltott ki.
Robin Koss egészségügyiminiszter-helyettes csütörtökön úgy foglalt állást: Breivik lényegében akkor is börtönben marad, ha a bíróság azt mondja ki, hogy tettének elkövetésekor nem volt beszámítható. Koss szerint ebben az esetben sem szállítják el őt jelenlegi, „szuperbiztonságosnak” tartott, Oslo melletti börtönéből, csak épp a börtönt egyfajta pszichiátriai „szárnnyal” bővítik ki. Ehhez ugyan szükség van a parlament jóváhagyására, az azonban formális dolognak számít – állította a miniszterhelyettes.
Értesülések szerint a tervezett döntés mögött az áll, hogy a hatóságok úgy vélik: a történtek fényében egyetlen norvég pszichiátriai intézet sem elég biztonságos Breivik ott-tartózkodása szempontjából. Ebből kiindulva az illetékesek szerint csakis az Oslo melletti Ila börtön „pszichiátriai kibővítése” jöhet szóba. Az ítélet várhatóan július végén születik meg.