A harcok a lázadás egyik bástyájának számító Dzsabal-az-Závíja körzetében törtek ki, amely a leghevesebb összecsapások színtere volt a 15 hónappal ezelőtt kezdődött népfelkelés fegyveres harccá válása óta – közölte az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH). A fő ellenzéki koalíció, a Szíriai Nemzeti Tanács (SZNT) szerint éjszaka harckocsik, rakétavetők és ágyúk lőtték Idlíb több más települését is.
Az állami tv által közvetített beszédében Aszad, aki nem ismeri el a rezsimjével szembeni tiltakozás mértékét, azt hangoztatta, hogy „nem lesz kompromisszum a terrorizmus elleni harcban”, és „a nemzet biztonsága egy (át nem léphető) vörös vonal”. Tagadta a felelősséget az egy héttel korábbi, száznál több halottat követelő húlai mészárlásért, mondván, hogy még „szörnyetegek” sem követnek el ilyen gyalázatos bűncselekményt.
A felkelés vérbe fojtásáról szóló vádakra így reagált: „Amikor a sebész a műtőben vág, tisztít és amputál, a seb pedig vérzik, akkor azt mondjuk neki, hogy a kezéhez vér tapad, vagy megköszönjük neki, hogy megmentette a beteget?” Ismételten azt hangsúlyozta, hogy a felkelés külföldről támogatott szélsőségesek és nem változásra törekvő reformerek műve. Bővebben>>>
A kormány és az ellenzék egymást vádolja a húlai vérfürdőért, amelyben sok gyerek is meghalt. Az ENSZ-megfigyelők szerint erős a gyanú, hogy kormánypárti fegyveresek követték el a gyilkosságok legalább egy részét. A londoni központú OSDH adatai szerint egyébként most vasárnap 46 halottjuk volt az erőszakcselekményeknek: 19-19 civil és katona, valamint nyolc lázadó.
A „külső erők nem jogosultak beavatkozni”
A szerző szerint az egyetlen lehetséges, reális útja a válság megoldásának a Kofi Annan-féle hatpontos béketerv, mert ha az „füstbe megy”, az ország polgárháborúba sodródik.
A kínai hivatalos álláspontot támogató kommentár azt is leszögezi, hogy „külső erők nem jogosultak beavatkozni”. Hozzáteszi: nem nehéz elképzelni, hogy a polgárháborúba torkolló felfordulás a nyugati erők katonai akcióját vonná maga után.
Az írás visszautal a közelmúlt líbiai eseményeire, amelyek – emlékeztet a Zsenmin Zsipao – polgári áldozatok tömegét követelték és óriási anyagi veszteséget okoztak. Az emlékek még frissek, a tanulságokat le kell vonni – hangoztatja a cikkíró.
Peking a szíriai kérdésről következetesen azt hirdeti, hogy a válság rendezésekor tiszteletben kell tartani az ország szuverenitását és területi integritását, a fegyvereket minden oldalon azonnal le kell tenni, és a tárgyalásokat haladéktalanul meg kell kezdeni.
Kína többször is kinyilvánította: nem asszisztál erőszakos rezsimváltáshoz.