„Nem szállítunk és nem szállítottunk fegyvert a szíriai ellenzéknek” – szögezte le újságírók előtt Jay Carney elnöki szóvivő. Az amerikai kormányzat már korábban közölte, hogy távközlési és orvosi felszerelést adott nekik, de továbbra is ellenzi a helyzet militarizálását.
Hírügynökségi jelentések szerint Szergej Lavrov orosz külügyminiszter Teheránban, egy tolmácsok közreműködésével tartott sajtótájékoztatón azt mondta, hogy „az Egyesült Államok fegyverekkel látja el az ellenzéket a kormány ellen folyó harcához”.
Az orosz külügyminisztérium ennek kapcsán szerda délután cáfolatot adott ki, amely szerint fordítási hiba történt. A minisztérium sajtószolgálata kiadta a szöveg orosz változatát, s ebben az szerepel, hogy az Egyesült Államok „a térségbe” szállít fegyvereket.
Az amerikai külügyminiszter két nap alatt másodszor is felszólította szerdán Oroszországot, hogy állítsa le a fegyverszállítást Szíriának, és figyelmeztetett, hogy az erőszak „spirálja” a polgárháború felé sodorja az országot. Hillary Clinton szerint ráadásul Moszkva feláldozza létfontosságú érdekeit és kapcsolatait a térségben, ha most nem cselekszik konstruktívan. Clinton az indiai kollégájával közösen tartott sajtótájékoztatón ugyanakkor azt is kijelentette, hogy ragaszkodnak Oroszország és az Egyesült Államok együttműködéséhez.
Nem polgárháború
Szerdán egyébként a valóságtól elrugaszkodott megállapításnak nevezte a szíriai külügyminisztérium Hervé Ladsousnak, a szíriai ENSZ-békefenntartók parancsnokának azt a kijelentését, amely szerint az országban polgárháború dúl. Közben Peking súlyos aggodalmát fejezte ki a szíriai fejlemények miatt, s úgy vélte, kritikus helyzet állt elő. Franciaország pedig a Szíriának történő minden fegyverszállítás azonnali leállítását követelte.